Merkelová vs Trump: prečo má americký prezident problémy s Nemeckom?

Trump sa dostal do konfliktu so spojencami aj na nedávnom stretnutí G7 v Kanade. Foto – TASR/AP

Merkelová a Nemecko sú pravidelne cieľom Trumpových útokov.

Byť terčom útoku Donalda Trumpa nie je nič nezvyčajné. Americký prezident pravidelne uráža svojich politických súperov, médiá, ale aj podriadených, kolegov a spojencov. Medzi lídrov spriatelených štátov, ktorí to od Trumpa „schytajú“ najčastejšie, patrí Angela Merkelová.

Trump už Nemecko kritizoval za jeho obchodnú politiku, postoje k utečencom aj za to, že do USA vyvážajú priveľa áut. V stredu na samite NATO v Bruseli na Nemcov zaútočil zatiaľ najsilnejšie.

Zaskočenému tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi povedal, že Nemecko je rukojemníkom Ruska, pretože z neho dováža príliš veľa plynu. „Mali by sme sa porozprávať o miliardách a miliardách dolárov, ktoré sa platia štátu, pred ktorým vás máme chrániť,“ povedal Trump.

Jeho slová prekvapili európskych diplomatov a dokonca aj republikánov. Šéf komisie pre zahraničné vzťahy v senáte Bob Corker Trumpovi odkázal, že jeho rétorika škodí Spojeným štátom, a jeho vyjadrenia označil za „úder do tváre našich priateľov“.

Merkelová zničila Nemecko

Trumpov vzťah s Merkelovou je veľmi napätý a kancelárka je pravidelne terčom útokov amerického prezidenta. Poradcovia kancelárky tvrdia, že ak spolu telefonujú, Trump sa od prvej chvíle

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Donald Trump

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |