Denník N

Film, ktorý sám seba poprel, tým, že vôbec vznikol

Terry Gilliam (vpravo) nakrúca Muža, ktorý zabil Dona Quijota. Foto - Magic Box
Terry Gilliam (vpravo) nakrúca Muža, ktorý zabil Dona Quijota. Foto – Magic Box

Terry Gilliam sa Dona Quijota pokúšal sfilmovať tridsať rokov. Konečne sa to podarilo, nad právami k príbehu však stále visia otázniky.

Keď magazín Variety vypustil do sveta správu, že režisér Terry Gilliam nie je medzi živými, nebolo to také vtipné, ako hoax, že Američan omylom a nenávratne zmazal z disku svoj najnovší film.

Nie že by sme tej falošnej správe uverili. Šírila sa preto, lebo bola vtipná, a vtipná bola preto, lebo zapadala do celého príbehu. Do mýtu o najslávnejšom filme, ktorý nevznikol.

Zrekapitulujme si to: bývalý člen Monty Python sníval o tom, že sfilmuje slávny Cervantesov román. Sníval o tom roky. Keď sa k nemu na prelome tisícročí konečne dostal, pokazilo sa všetko, čo sa pokaziť mohlo. Nakrúcanie v Španielsku poznačila taká séria katastrof, že projekt získal povesť prekliateho filmu. V roku 2002 tak do kín neprišli dobrodružstvá bláznivého rytiera ani jeho pomocníka na oslovi, ale celkom iný film.

Stratený v La Mancha – takto príznačne sa volal dokument o nakrúcaní filmu, ktorý nevznikol. Smolu sa mu podarilo obrátiť na zábavu a príbehu dať pointu. Donkichotský umelec bojoval a prehral svoj boj s veternými mlynmi. Všetko bolo v poriadku.

Terry Gilliam sa však ani potom nevzdal svojho sna a teraz máme v kinách dielo s tridsaťročným vývojom. Aj s pôvodným názvom Muž, ktorý zabil Dona Quijota.

Prekliata kniha

Za desaťročia v branži som nezažil takú koncentráciu smoly,“ povedal o legendárnom nakrúcaní Gilliamov pomocný režisér Phil Patterson a bolo to trefné. V auguste 2000 sa na pľac do španielskej púšte chodili pozerať investori aj poisťovací agenti a krútili hlavou.

Cervantesov román nemal v branži dobrú povesť, poverčiví režiséri verili tomu, že je prekliaty. Výstrahou bol prípad amerického filmára Orsona Wellesa, ktorému ambiciózna adaptácia tejto knihy zničila kariéru. Gilliam tvrdil, že jemu sa to stať nemôže, hoci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Filmové recenzie

Teraz najčítanejšie