Denník N

V piatok večer nastane najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí, potrvá skoro 104 minút

Úplné zatmenie mesiaca v Maďarsku, rok 2015. Foto - TASR/AP
Úplné zatmenie mesiaca v Maďarsku, rok 2015. Foto – TASR/AP

Zážitok z pozorovania zatmenia poskytne pohľad cez triéder, teda poľovnícky alebo turistický ďalekohľad, ktorý je vhodné upevniť na statív alebo iný improvizovaný stojan.

Autor je astronóm, Astronomický ústav SAV, v. v. i.

Po trojročnej prestávke budeme mať možnosť opäť uvidieť úplné zatmenie Mesiaca, a to v piatok večer 27. júla.

Nepôjde o hocijaké zatmenie, ale najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí, pretože fáza úplného zatmenia potrvá takmer 104 minút. Len pre porovnanie, to pred tromi rokmi trvalo iba 73 minút.

Mimoriadna dĺžka zatmenia je daná tým, že Mesiac bude prechádzať veľmi blízko stredu tieňa (takzvaná umbra) Zeme.

Pozorovanie aj zo Slovenska

V prípade priaznivého počasia bude možné jeho celý priebeh pozorovať aj na Slovensku.

Časové údaje o zatmení sú v tabuľke v letnom stredoeurópskom čase LSEČ v tvare hod:min. Mesiac sa nad horizontom objaví o 20:24 práve v čase začiatku čiastočného zatmenia. Ako ukazuje výška Mesiaca v tabuľke, celé zatmenie sa bude odohrávať pomerne blízko horizontu.

To je dobrá príležitosť pre fotografov získať nočnú kompozíciu Mesiaca v zatmení spolu so scenériou okolitej krajiny alebo budov.

Zatmenie sa skončí v sobotu 28. júla približne 20 minút po polnoci. Ďalšie úplné zatmenie Mesiaca nastane ráno v pondelok 21. januára 2019, a jeho úplná fáza potrvá 102 minút.

Úplné zatmenie Mesiaca nastane 27. júla

Kliknutím sa obrázok zväčší.

Jas a farba Mesiaca sú pri každom zatmení trochu iné

Zatmenie Mesiaca je astronomický úkaz, pri ktorom tieň Zeme dopadá na povrch Mesiaca. Nastáva v čase okolo splnu, keď sa Mesiac počas svojho orbitálneho pohybu dostane do blízkosti predĺženej spojnice Slnko – Zem a vstúpi do tieňa Zeme. Nie je to však tieň zemského povrchu, takzvaný geometrický tieň, ale tieň ovplyvnený atmosférou Zeme.

Keby bola Zem bez atmosféry, bol by tieň Zeme ostro ohraničený, homogénny a nebolo by v ňom Mesiac vidieť. Pri žiadnom zatmení nie je zatienenie či stmavnutie mesačného disku úplné – jeho stred je červenkastý a okraj šedý.

Vlastnosti v každom mieste tieňa závisia na tých častiach zemskej atmosféry, ktorými prešli príslušné slnečné lúče. Tie sa vplyvom zmeny indexu lomu s výškou nad Zemou lámu do jej geometrického tieňa, a to tým viac, čím bližšie k povrchu Zeme prechádzajú. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie