Denník N

Keď treba spojenie „vláda Andreja Babiša“ brať doslovne

Foto – AP
Foto – AP

Česko nie je diktatúrou, ale už má jednu z obvyklých vlastností diktatúr – fungovanie štátu sa podriaďuje potrebám jediného človeka.

Česko má po skoro desiatich mesiacoch od volieb vládu s dôverou parlamentu. Nie je to však žiadny dôvod na radosť a rozhodne to neprinesie stabilné demokratické vládnutie. A nielen preto, lebo sa k moci vracajú ortodoxní a nepoučiteľní komunisti, ktorí sa už ani netaja snahou vracať staré móresy a trestať svojich kritikov.

Hlavným problémom je, že vládu napriek zdaniu nebude mať Česká republika. Slovný obrat „vláda Andreja Babiša“ v tomto prípade treba brať doslovne. Je to Babišova vláda aj v tom zmysle, že hlavným dôvodom jej existencie je slúžiť osobným potrebám premiéra a majiteľa hlavnej vládnej strany ANO. Človeka, ktorému sú záujmy krajiny srdečne ukradnuté.

Zostavovanie vlády netrvalo desať mesiacov a komunisti nezískali účasť na moci preto, lebo by nebolo možné i bez nich zostaviť demokratickú koalíciu a urobiť to pravdepodobne oveľa rýchlejšie. Do vlády s ANO by po splnení jednej základnej, úplne legitímnej a pochopiteľnej podmienky – aby na jej čele nestála trestne stíhaná osoba – napokon asi išli viaceré demokratické strany.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Komentáre

Teraz najčítanejšie