MS 1982: Platini si myslel, že zomrie. Zákrok Schumachera na Battistona je najhorším faulom v histórii MS

Mohol rozhodnúť o postupe Francúzska do finále majstrovstiev sveta, ale namiesto toho sa báli o jeho život.

Semifinále MS 1982 v Španielsku medzi Západným Nemeckom a Francúzskom patrí k najlepším duelom v histórii svetových šampionátov: padlo šesť gólov, hral sa pekný futbal a prvý raz v dejinách sa o postupujúcom tíme rozhodlo prostredníctvom pokutových kopov.

Za stavu 1:1 mohol Francúzsko, tím s viacerými skvelými hráčmi, posunúť do finále obranca Patrick Battiston, ktorý prišiel na ihrisko na začiatku druhého polčasu ako náhradník za zraneného Bernarda Genghiniho.

Tvorca hry Francúzska Michel Platini, neskorší prezident UEFA, mu poslal krásnu prihrávku takmer z polovice ihriska do otvorenej nemeckej obrany. „Ihrisko bolo ako koridor a nikto v tom priestore nebol. Ako Elyzejské polia o piatej ráno,“ spomínal Battiston v knihe „Twelve Yards“ od Bena Lyttletona.

Battiston gól nedal, lebo zakončil vedľa ľavej žrde, ale Schumacher doňho v plnej rýchlosti a vo výskoku tvrdo narazil. Holandský rozhodca Charles Corver aj televízne kamery sledovali loptu, no potom si rýchlo všimli Battistona, ktorý ležal na zemi a ľavá ruka mu pomaly klesala k trávniku.

Pol hodiny bol v bezvedomí a incident je známy ako „tragédia zo Sevilly“.  Battiston mal tri zlomené zuby, prasknuté rebrá a zlomenú chrbticu.

Platini, najväčšia hviezda Francúzska, pribehol k Battistonovi a bál sa, že zomrie. Držal ho za ruku a neskôr tvrdil, že nemal pulz a bol celý bledý. Battistona z ihriska odniesli až po siedmich minútach, zatiaľ čo Schumacher pri svojej bráne žuval žuvačku, mal ruky založené v bok a čakal, kedy dá rozhodca signál na zahratie päťky.

Holanďan Corver totiž incident prehliadol a hoci Schumacher mal dostať červenú kartu, Francúzi nemali ani priamy kop. Rozhodca pred šiestimi rokmi pre francúzske periodikum L’Equipe povedal: „Hneď som sa spýtal asistenta, či to videl. Povedal mi, že podľa neho to nebolo úmyselné. Nemohol som preto nič spraviť.“

Horší ako Hitler

Francúzi dali v predĺžení dva góly na 3:1 a smerovali k postupu do finále, Nemci však dokázali vyrovnať. V jedenástkovom rozstrele sa Schumacherovi faul nevrátil: naopak, stal sa hrdinom, keď chytil penaltu Didiera Sixa aj Maximeho Bossisa. Vo finále Nemcov síce porazili Taliani, ale Schumachera vo Francúzsku naďalej neznášali.