Denník N

Ďalšie finále futbalových MS si pozriete pred Vianocami, šampionát v Katare je už teraz plný škandálov

Foto - AP
Foto – AP

Obvinenia z korupcie, zlé pracovné podmienky pre robotníkov na štadiónoch či prvé presunutie svetového šampionátu do zimných mesiacov. Doteraz žiadne majstrovstvá sveta neboli tak kontroverzné ako turnaj v Katare.

Gary Lineker, bývalý anglický útočník a v súčasnosti televízna hviezda, po semifinálových zápasoch MS v Rusku na Twitteri napísal: „MS 2022 sa budú hrať od 21. novembra do 18. decembra. Majstrovstvá sveta vždy boli vítaným divadlom počas inak dlhého leta bez futbalu, nie prerušením futbalovej sezóny. Veľká škoda, že na to budeme musieť čakať až osem rokov.“

Keď pred ôsmimi rokmi Katar vyhral v hlasovaní funkcionárov FIFA o usporiadateľskej krajine MS 2022, predpokladalo sa, že turnaj sa bude konať ako vždy v júni a júli. V Katare sú však vtedy priemerné teploty od 35 do 45 stupňov Celzia, preto ho presunuli na november a december.

Turnaj spôsobí problémy najmä európskym klubom, ktoré sú v novembri a decembri v podstate v strede ligovej sezóny. Napríklad vedenie anglickej Premier League bude musieť ročník 2022/2023 odštartovať možno už v júli a po prestávke pre MS ho obnoviť na „Boxing Day“, čiže 26. decembra, aby dodržala britskú tradíciu futbalových zápasov na 2. sviatok vianočný.

Futbalové majstrovstvá sveta sa prvý raz v histórii budú konať na Blízkom východe. Nejde o debut turnaja na ázijskom kontinente, keďže ešte v roku 2002 ho spolu organizovali Južná Kórea a Japonsko, ale súťaž sa ešte nikdy v takýchto klimatických podmienkach nehrala.

Samozrejme, v prípade Kataru sa bude ešte veľa hovoriť aj o politike. Krajinu susedné štáty obvinili z podpory terorizmu a bola subjektom sankcií Bahrajnu, Egyptu, Saudskej Arábie či Spojených arabských emirátov, ktoré z Kataru stiahli veľvyslancov a zaviedli zákaz cestovania a obchodu. Zároveň je však jednou z najbohatších krajín na svete a na infraštruktúru, ktorú je potrebné vybudovať pred štartom turnaja, plánuje minúť okolo 200 miliárd dolárov. Vladimir Putin v nedeľu novinárom povedal, že Katar zorganizuje taký dobrý šampionát ako Rusi.

FIFA počas šampionátu v Rusku opakovane zdôrazňuje, že šport a politika sa nemajú miešať, uviedla to napríklad pri kontroverziách Domagoja Vidu či Xherdana Shaqiriho s Granitom Xhakom. Voľba usporiadateľa MS je však jednoznačnou politickou hrou. Organizácia takéhoto veľkého podujatia môže mať obrovský politický efekt, čo pochopil ešte v roku 1934 Benito Mussolini alebo v roku 1978 argentínska junta.

Komentátor britských novín The Guardian Nick Cohen napísal: „Putin chce, aby mu majstrovstvá sveta zvýšili politickú prestíž, Katar sa chce dostať pred Saudskú Arábiu. Nie je to tak, že šport a politika sa nemiešajú. Fanúšikovia a politika sú napríklad beznádejnou kombináciou, bitka je vždy nerovná. Ak by vás zaujímalo, ako by ste reagovali na Hitlerovu olympiádu v roku 1936, pozrite sa, ako vnímate Putinove MS 2018, a naučíte sa niečo o sebe a o povahe športu.“ Cohen ďalej zdôrazňoval, že aj keď viacerí ľudia chceli MS bojkotovať, na začiatku šampionátu aj tak každý príde na štadión alebo pred televíznu obrazovku a podporuje svoj tím bez ohľadu na to, ako politika do turnaja zasiahne.

Korupcia pri voľbe

O organizátoroch MS 2018 a 2022 sa rozhodovalo pár mesiacov po konaní MS 2010 v Juhoafrickej republike. Kandidáti – krajiny s veľkou futbalovou tradíciou ako Anglicko, Holandsko, Španielsko či Portugalsko – si na podporu vybrali ako ambasádorov legendárnych hráčov: Davida Beckhama, Ruuda Gullita či Luisa Figa.

Pred štartom MS 2010 FIFA zorganizovala tradičný kongres, na ktorom mohli jednotlivé krajiny predstaviť svoju ponuku. Delegáti sa stretli s ambasádormi a lobistami. Keďže Katar objektívne nemá žiadnu futbalovú históriu, nemohol si vybrať nejakú tamojšiu legendu: najal si teda

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS vo futbale

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie