Francúzi majú druhý titul majstrov sveta, Chorvátov zdolali 4:2

Foto – AP/Matthias Schrader

Najlepším hráčom MS vo futbale sa stal Chorvát Luka Modrič.

Francúzsko vo finále majstrovstiev sveta zdolalo Chorvátsko po divokom priebehu 4:2 a stalo sa majstrom sveta vo futbale. Pre Francúzov je to po roku 1998 druhý svetový titul.

Francúzi boli v zápase vysoko efektívni a využili každú väčšiu príležitosť. Zo šiestich striel na bránu dali štyri góly.

„Je to nádherné, úžasné. Nehrali sme skvelý zápas, ale ukázali sme silnú mentalitu. Dali sme štyri góly. Zaslúžili sme si vyhrať, som šťastný za tento tím. Nebolo to vždy jednoduché, ale vďaka tvrdej práci sme na najbližšie štyri roky na vrchole sveta,“ uviedol podľa Reuters v prvej reakcii tréner Didier Deschamps.

„Ani neviem, kde sa nachádzam. Som veľmi šťastný. Bol to náročný zápas. Chorvátsko hralo výborne, my sme začali nesmelo. Vedeli sme, že hráme finále majstrovstiev sveta. Dostali sme sa do zápasu a rozdiel sme urobili protiútokmi. Tešíme sa, že vezmeme trofej do Francúzska,“ povedal Antoine Griezmann.

Za najlepšieho hráča turnaja vyhlásili Chorváta Luku Modriča, najlepším brankárom sa stal Belgičan Thibaut Courtois. Najlepším mladým hráčom MS je Francúz Kylian Mbappé, zlatú kopačku pre najlepšieho strelca získal so šiestimi gólmi Angličan Harry Kane.

V 52. minúte narušili priebeh finálového zápasu štyria ľudia, ktorí vbehli na ihrisko, a rozhodca musel na chvíľu prerušiť hru. K incidentu sa podľa denníka Independent aj ďalších médií prihlásili členky ruskej punkovej skupiny Pussy Riot.

Francúzsko 4:2 Chorvátsko

Góly: 18. vlastný gól (Mandžukič), 39. Griezmann (penalta), 59. Pogba, 65. Mbappé – 28. Perišič, 69. Mandžukič

Francúzsko: Lloris (C) – Pavard, Varane, Umtiti, Lucas Hernández – P. Pogba, Kanté (55. Nzonzi) – Mbappé, Griezmann, Matuidi (73. Tolisso) – Giroud (81. Fekir)

Chorvátsko: Subašič – Vrsaljko, Lovren, D. Vida, Strinič (82. Pjaca) – Rakitič, Brozovič – Rebič (71. Kramarič), Modrič (C), Perišič – Mandžukič

Priebeh finále:

Úvodných desať minút prinieslo aktivitu Chorvátov bez väčších šancí. Francúzi sa po prvý raz dostali bližšie k chorvátskej bráne až po prvej pätnásťminútovke, no okamžite strelili prvý gól. V 18. minúte rozohral priamy kop Griezmann a Mario Mandžukič loptu nešťastne nasmeroval do vlastnej brány.

Chorvátov však inkasovaný gól nerozhodil, pokračovali aktívne a už v 28. minúte vyrovnali. Gólovo sa z hranice šestnástky parádne presadil Ivan Perišič. Ten istý hráč bol však o niekoľko minút druhým smutným chorvátskym hrdinom.

Vo vlastnej šestnástke zahral rukou a rozhodca Pitana po zhliadnutí videa nariadil pokutový kop. V 39. minúte ho premenil Antoine Griezmann. Chorváti odohrali veľmi smolný polčas – loptu mali na kopačkách častejšie, rozohrávali viac štandardných situácií a na strely viedli 7:1.

Aj druhý polčas začali Chorváti aktívne, no v 52. minúte nevyužil veľkú šancu Francúz Mbappé po rýchlom protiútoku. O chvíľu vbehli na ihrisko štyria ľudia a rozhodca musel na moment prerušiť hru. K incidentu sa prihlásila ruská punková skupina Pussy Riot.

Chorvátom začali v druhom polčase akoby dochádzať sily a Francúzi rýchlymi protiútokmi roztrhali ich obranu. V 59. minúte zvýšil na 3:1 spoza šestnástky Pogba, v 65. minúte sa podobne presadil Mbappé.

Divoký futbal v druhom polčase pokračoval a v 65. minúte ešte znížil na 2:4 Mario Mandžukič, ktorý využil hrubú chybu Llorisa.

Evidentne unavení Chorváti však už nemali síl na väčší nápor a Francúzi si náskok postrážili. Tešia sa z druhého titulu majstrov sveta.