Denník N

Kto je vlastne Francúz a v čom je problém?

Francúzsky hráč Antoine Griezmann oslavuje so spoluhráčmi druhý gól z penalty vo finálovom zápase Francúzsko – Chorvátsko. Foto – TASR/AP
Francúzsky hráč Antoine Griezmann oslavuje so spoluhráčmi druhý gól z penalty vo finálovom zápase Francúzsko – Chorvátsko. Foto – TASR/AP

Síce sa nakupovali stíhačky, ale zároveň bol aj Pride, hrali sa majstrovstvá sveta a išla sa Tour de France, takže všetko dobre dopadlo.

  1. Jána Slotu podmienečne odsúdili za mravné ohrozovanie mládeže.
  2. RTVS hľadá zahraničných korešpondentov; podmienkou je, že stačí žiť v zahraničí a tak všeobecne sa zaujímať.
  3. Polícia sa nedokázala skontaktovať s Ľubošom Kosíkom, ktorý je vo väzení v Mali. Novinári ho vo väzení navštívili.

Premiér Fico hovoril o organizátoroch pochodov Za slušné Slovensko ako o Sorosových deťoch; českým manželom niekto na slovenskom kúpalisku z osušky ukradol rezne a oni to nahlásili polícii; Kotleba obvinil Danka, že slúži sionistom. Tieto tri správy majú zhruba rovnakú informačnú hodnotu.

Slovensko – alebo presnejšie Slovenská národná strana – nakupovala stíhačky a robila to veľmi podobne, ako keď nakupovala obrnené transportéry, iba za viac peňazí. Konkrétne išlo o dve miliardy eur, aj keď aj to bol len odhad, lebo presná suma ostala utajená.

Navyše, materiál o nákupe zverejnilo ministerstvo obrany necelých 24 hodín predtým, ako mala vláda o stíhačkách hlasovať. Ľudia hovorili, že je to trochu málo, ale ministri nesúhlasili: minister spravodlivosti Gál napríklad povedal, že je to jedno, lebo tomu aj tak nerozumie, a ministerka Matečná povedala, že je toho veľa, tak je to v poriadku, lebo všetko, čoho je veľa, je dobré.

Tak vyzerala diskusia, inak bol okolo stíhačiek pomerne zmätok: niektorí hovorili, že sa dalo inak a lepšie, iní hovorili, že za daných podmienok sú najlepšie možné, a ešte iní tvrdili, že sú ešte lepšie, ako potrebujeme. Nikto nevyjasnil, prečo ich kupujeme práve štrnásť – tento počet mal byť požiadavkou NATO, akurát tú požiadavku tiež nikto nevidel.

A tak uprostred zmätku spôsobeného tým, že na naštudovanie materiálu nikto nemal čas, sa stíhačky nakúpili. Narýchlo, nejasne, za veľa peňazí a v réžii SNS, takže s ohľadom na predchádzajúce skúsenosti s touto stranou bolo jasné, že na pochybnosti niet dôvodu. Čo potvrdil aj minister Kažimír, ktorý povedal, že všetko je v poriadku, len novinárom z neziskových organizácií to nevyhovuje.

Úryvok z paralelnej reality

Z kultúry.

Teológ Michal Havran napísal článok o kňazovi Marianovi Kuffovi a istá právnická kancelária naňho podala trestné oznámenie v zásade za to, že ďalšie po článku už bude vraždenie kresťanov. Kuffa kanceláriu požiadal, aby žalobu stiahla, tá to odmietla, čiže vyhlásil, že Havranovi odpúšťa, na čo Havran povedal, že ho to nezaujíma.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie

Foto N - Tomáš Benedikovič