Denník N

Cyklista si sám robil krvné transfúzie a takmer sa zabil. Dnes predáva zmrzlinu a neľutuje

Riccardo Ricco. (AP Photo/Kerstin Joensson, File)
Riccardo Ricco. (AP Photo/Kerstin Joensson, File)

Taliansky cyklista Riccardo Ricco sa vždy bál iba toho, že ho chytia. Zlyhanie obličiek a otrava krvi ho takmer stáli život.

Deviata etapa na Tour de France 2008 patrila k najťažším a vrcholila stúpaním na Col d´Aspin. Keď sa etapa začala lámať, zozadu vyrazil 24-ročný Talian Riccardo Ricco, preletel cez vedúcich pretekárov a na kopci mal viac než minútový náskok pred hlavnou skupinou.

Ricco vyhral už svoju druhú etapu na Tour a pokračoval v životnej sezóne – na jar bol celkovo druhý na Giro d´Italia a vyhral súťaž mladých jazdcov. Raketovými nástupmi a aktívnym štýlom pripomínal svoj vzor – slávneho Marca Pantaniho.

V jednej chvíli Riccovi patril svet, no už o niekoľko dní mu zistili EPO (erytropoetín) vo vzorke zo štvrtej etapy. Jeho tím Saunier Duval ho vyhodil a dobrovoľne sa odhlásil zo zvyšku Tour. Niekde tu sa začal príbeh tragického osudu, ktorého aktér dodnes nepochopil, že urobil niečo zle.

Tour de France 2008, 9. etapa:

Sám prevádzal transfúzie

Ricco dostal za doping 20-mesačný trest, prišli ospravedlnenia a sľuby, že sa to už nebude opakovať. Usvedčeným dopingovým hriešnikom sa vždy ťažko hľadalo nové pôsobisko, aj keď mnoho ďalších, rovnako nadopovaných, nikdy nechytili.

Talian sa na cesty vrátil v marci 2010 v drese kontinentálneho tímu Ceramica Flaminia, a to znamenalo, že začne jazdiť preteky nižšej kategórie. Podarilo sa mu celkovo vyhrať pomerne prestížne preteky Okolo Rakúska a v sezóne získal aj ďalšie víťazstvá.

Riccova kariéra sa začala vracať na správny smer. Ešte v auguste prestúpil do tímu Vacansoleil, ktorému pomohol získať dostatok bodov, aby sa o rok dostali do World Tour. Na začiatku ďalšej sezóny sa však náhle začal cítiť zle.

Ricco dostal horúčku 40°C, a tak ho jeho otec Rubino vzal do nemocnice. Novinári z denníka La Gazzetta dello Sport zachytili, ako Ricco povedal lekárom šokujúcu vetu:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História Tour de France

Tour de France

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie