Denník N

Sagan to vie aj v kopcoch. Športový diagnostik: Ak by si pred MS krátkodobo upravil hmotnosť, za pokus by to stálo

Peter Sagan po klasike Paríž-Roubaix. Foto – AP/Michel Spingler
Peter Sagan po klasike Paríž-Roubaix. Foto – AP/Michel Spingler

Peter Sagan by mohol byť úspešný napríklad aj ako bežec na lyžiach. V horskej cyklistike by ho s jeho vrodenými predpokladmi bola škoda, hovorí športový diagnostik a tréner Juraj Karas.

Poráža najlepších šprintérov, zvláda stredne ťažké kopce a ak má deň, dokáže v popredí preliezť aj horské etapy. Peter Sagan je cyklistom, ktorý vo svojej univerzálnosti nemá v súčasných svetových pelotónoch konkurenta.

„Úplne sa mu nepribližuje nikto. Ak mi napadne niekto, kto sa mu približuje v jednej zo schopností, zaostáva v ďalšej. Napríklad Greg van Avermaet sa mu približuje v ťažkých klasikárskych pretekoch, dokonca je po šiestich hodinách schopný poraziť ho v šprinte, ale nemá na to, aby konkuroval najlepším šprintérom,“ hovorí pre Denník N športový diagnostik Juraj Karas z PROefekt tímu.

Aktívny cyklista a tréner slovenskej reprezentácie v horskej cyklistike sa pri zostavovaní tréningov opiera o vedecký prístup. V roku 2012 v odbornom článku s názvom Prečo je Sagan Saganom na webe PROefekt tímu vysvetľoval, v čom spočíva Saganova výnimočnosť.

Sagan ako bežec na lyžiach?

Peter Sagan podľa článku disponuje mezomorfnou (svalnatou) stavbou tela, ktorú je možné v cyklistike rozvíjať oboma smermi – aj rýchlostným, aj vytrvalostným. Predpokladá, že Sagan má namixovaný ideálny pomer rýchlych aj pomalých svalových vlákien, vďaka čomu dokáže šprintovať aj stúpať do kopca.

Zároveň je schopný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Peter Sagan

Tour de France

Teraz najčítanejšie