Denník N

Plávať vieme a do jaskyne už nepôjdeme. Thajskí futbalisti týždeň po záchrane prehovorili o živote pod zemou

Najmladší Titan plakal po tom, čo prečítal svoj odkaz mŕtvemu záchranárovi. Foto – AP
Najmladší Titan plakal po tom, čo prečítal svoj odkaz mŕtvemu záchranárovi. Foto – AP

Najemotívnejšia časť tlačovky bola, keď chlapci čítali odkazy pre potápača, ktorý pri ich záchrane zahynul. „Je to naša vina,“ tvrdili.

Bola to možno najsledovanejšia tlačová konferencia, aká sa kedy v Thajsku uskutočnila. A zároveň najzvláštnejšia. Dve hollywoodske štúdiá, ktoré už pripravujú film o uväznených thajských futbalistoch, počas nej získali podklady na scenár.

Vyše týždňa po záchrane z uväznenej jaskyne sa dvanásť mladých futbalistov, ich tréner, lekári aj príslušníci špeciálnych jednotiek thajského námorníctva SEAL postavili pred novinárov, aby odpovedali na ich otázky. Nebola to však klasická tlačovka. Otázky, ktoré predtým preriedili psychológovia, kládol moderátor.

Každý chlapec sa na začiatku mierne uklonil a predstavil sa – povedal svoju prezývku, odkiaľ je, koľko má rokov. Niektorí pridali aj pozíciu, na ktorej v tíme hrávajú, a ukázali svoje číslo. Oblečení boli v dresoch svojho tímu Moo Pa (Diviaci).

Držali palce Francúzom

Debata začala ľahšie, chlapcov sa napríklad pýtali, či v nemocnici, z ktorej ich v stredu prepustili, pozerali finále Majstrovstiev sveta vo futbale. Tréner Ekaphol Chantawong, prezývaný Ake (25), povedal, že zápas ich bavil a že väčšina tímu držala palce Francúzom.

Potom dostal otázku, ako sa vlastne do jaskyne dostali. O tom sa šírilo viacero fám. Tréner poprel,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie