Denník N

Budem predsedníčkou v exile, hovorí sudkyňa, ktorá sa vzoprela poľskej vláde a stala sa tvárou odporu

Malgorzata Gersdorfová išla 4. júla do práce aj napriek zákonu, ktorý ju posielal do dôchodku. Foto - tasr/ap
Malgorzata Gersdorfová išla 4. júla do práce aj napriek zákonu, ktorý ju posielal do dôchodku. Foto – tasr/ap

Šéfka najvyššieho súdu odmietla poslúchnuť kontroverzný zákon a odísť do dôchodku.

V čase, keď poľská vláda obsadila skoro všetky dôležité posty v krajine a opozícia je slabá, sa jej najsilnejším odporcom stala nevysoká 65-ročná dáma. Sudkyňu Malgorzatu Gersdorfovú nazývajú aj tvárou odporu voči vláde strany Právo a spravodlivosť (PiS).

„Práve ona bráni právo pred PiS,“ napísal o nej ešte vlani magazín Newswek.

Malgorzata Gersdorfová je prvá predsedníčka poľského najvyššieho súdu. Začiatkom júla však vstúpil do platnosti toľko kritizovaný zákon, ktorý znižuje vekový limit sudcom na tomto súde zo 70 na 65 rokov.

Ak chcú pokračovať vo funkcii, musia o to požiadať poľského prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý má blízko k PiS. Podľa kritikov sa takýmto spôsobom snaží PiS ovládnuť najvyšší súd, keďže nových sudcov bude voliť orgán, kde má po novom vláda väčší vplyv ako predtým.

Postavili sa zákonu

Do predčasného dôchodku malo od 4. júla odísť 27 zo 72 sudcov najvyššieho súdu. Šestnásť z nich prinieslo prezidentovi potvrdenie od lekára o tom, že sú fyzicky aj psychicky fit, aby mohli pokračovať vo funkciách. Duda ešte nerozhodol, či im vyhovie.

Jedenásť sudcov, vrátane Malgorzaty Gersdorfovej, sa však rozhodlo postaviť sa tomuto zákonu. Predsedníčka pokračuje v práci aj po 4. júli, a argumentuje ústavou, ktorá tvrdí, že predsedníčka sa volí na šesť rokov a jej termín vyprší až v roku 2020.

Malgorzata Gersdorfová však pravdepodobne napokon svoj boj prehrá. PiS v piatok v Sejme, dolnej komore poľského parlamentu, presadila zákon, ktorý urýchli voľbu jej nástupcu (bude na to treba menej sudcov).  Zákon ešte bude musieť schváliť senát a podpísať prezident, no predpokladá sa, že sa tak stane.

Sudcovia nemajú armádu

V piatok, keď poľský Sejm prijímal tento ďalší kontroverzný zákon, mala Gersdorfová v Nemecku prejav o súčasnej situácii v Poľsku.

Neskôr novinárom naznačila, že svoj boj napokon zrejme prehrá. „Nie je taká možnosť,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kaczyńského Poľsko

Teraz najčítanejšie