Denník N

Exprezident Rudolf Schuster: Všetci politici sú trochu samoľúbi, ale Fico si už nechcel dať ani poradiť

Rudolf Schuster. Foto N - Tomáš Benedikovič
Rudolf Schuster. Foto N – Tomáš Benedikovič

Bývalému premiérovi som už pred dvomi rokmi radil, aby z vlády nechal odísť Roberta Kaliňáka, spomína bývalý prezident Rudolf Schuster.

Rudolf Schuster (84) je bývalý prezident Slovenskej republiky, ktorý bol ako prvý zvolený v priamej voľbe (úradoval v rokoch 1999 až 2004). Za predchádzajúceho režimu bol členom KSS, v rokoch 1983 až 1986 primátorom Košíc, na sklonku režimu (1989 až 1990) predsedom Slovenskej národnej rady.

V 90. rokoch opäť stál na čele košickej radnice, neskôr zakladal Stranu občianskeho porozumenia (SOP), ktorá sa stala súčasťou vládnej koalície po roku 1998. V roku 2004 ho už ľudia za prezidenta nezvolili, získal 7,43 percenta hlasov a prezidentom sa stal Ivan Gašparovič.

V rozhovore hodnotí aktuálnu politiku, vzťah prezidenta Andreja Kisku a bývalého premiéra Roberta Fica, začínajúcu sa prezidentskú kampaň, ale aj oceňuje pokojný priebeh protestov Za slušné Slovensko a vyčíta Robertovi Ficovi vojnu s médiami.

Ako trávite leto?

Kto ma pozná, vie, že neposedím. Som stále v pohybe, lebo si uvedomujem svoj vek. Ak by som prestal robiť, premýšľať a písať, ak by som napríklad prestal hrať tenis, telo by rýchlo zlenivelo a vek by ma dobehol. Tomu nechcem dať šancu.

Ešte stále hrávate tenis?

Áno. Raz týždenne, opatrnejšie ako v minulosti, keď som išiel do zápasov naplno, ale hrávam.

Takže ako vyzerá bežný letný deň bývalého prezidenta?

Ako starší človek už vstávam veľmi skoro. Dám si rozcvičku a potom sa venujem svojim veciam. Dnes ráno som si napríklad už o šiestej robil poriadok na stole, musel som si roztriediť materiály na knihy. Stále ich mám rozrobených viac. Píšem svoje spomienky, dokončujem cestopis o Špicbergoch, pracujem na ďalšej o cestách našich štyroch generácií po Brazílii a už pripravujem aj knihu o umení z Talianska. Vždy, keď prídem na slepé miesto pri jednej, vrhnem sa na inú.

Stíhate popri tom všetkom sledovať aj politiku?

Musím ju sledovať. Stretávam sa s veľvyslancami, pozývajú ma na konferencie, aj teraz mi prišla pozvánka do Južnej Kórey, hoci cestovať až tak ďaleko sa mi už veľmi nechce. Politiku sledujem, aby som bol zorientovaný aj aby som vedel reagovať či poradiť, ak niekto o to prejaví záujem.

Rudolf Schuster. Foto N – Tomáš Benedikovič

A chodia si za vami aktívni politici po radu?

Nájdu sa aj takí. Ale skôr tí, ktorí sú na nižších pozíciách. Tí na tých vyšších veľmi nechodia alebo ma až tak nepočúvajú. Robertovi Ficovi som povedal niekoľko úprimných slov ešte pred dvoma rokmi. Nebol som pochopený, ale tak to býva.

O čo išlo?

Išlo o osobné veci, ale aj záležitosti týkajúce sa politiky. Bolo to v čase, keď Slovensko preberalo predsedníctvo v Rade EÚ (druhý polrok 2016 – pozn. red.) a objavili sa podozrenia voči niektorým ľuďom v jeho vláde. Povedal som mu, že by bolo lepšie, ak by minister, ktorý čelí nejakým podozreniam, radšej odstúpil. Tak ako je to na Západe. Prejde vyšetrovanie, a ak toho človeka obvinia, tak v politike definitívne skončí, no ak ho očistia, môže sa pokojne vrátiť do funkcie. Také niečo som očakával aj u nás.

Pred dvomi rokmi čelil najväčším podozreniam v súvislosti s prepojeniami na podnikateľa Ladislava Bašternáka minister vnútra Robert Kaliňák. Radili ste Robertovi Ficovi, aby Kaliňák už v tom čase odišiel z vlády?

Áno, išlo o ministra Kaliňáka. Aj preňho by bolo lepšie, keby v tom čase svoju funkciu ponúkol. Roberta Fica poznám už od čias,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prezidentské voľby 2019

Rozhovory

Teraz najčítanejšie