Denník N

Lži a tajomstvá otravujú partnerské vzťahy. Aj tak ich používame a veríme im

Ilustračné foto - Flickr.com/Simon James
Ilustračné foto – Flickr.com/Simon James

Aj s milosrdnou lžou treba narábať ako s ostrým mečom, radí párový terapeut.

42-ročná Alena prežila tri roky manželstva s mužom, ktorý jej klamal asi o všetkom. Zatajil jej syna z predchádzajúceho vzťahu, exekučné zrážky, podvádzal ju s inými ženami. „Narazila som na sobášneho podvodníka, čo si budeme navrávať. Úplne mi pri ňom odišli všetky zmysly a nevidela som ani do neba volajúce klamanie a výhovorky,“ hovorí žena, ktorá sa paradoxne živí ako daňová kontrolórka, a teda by mala mať na nezrovnalosti nos.

„Chcela som mu veriť, nevedela som si pripustiť, že niekto, koho milujem, mi bez hanby klame, že mu nič nie je sväté,“ opisuje. Priznáva, že v manželstve by napriek pribúdajúcim dôkazom o mužových klamstvách zrejme aj tak zostala. Zachránilo ju to, že si ho jedného dňa prišli vyzdvihnúť policajti s príkazom na zatknutie za zanedbávanie povinnej výživy. Až to ju prinútilo, aby sa od neho odpútala a neskôr aj podala návrh na rozvod.

To, čo sa prihodilo Alene, je extrémny prípad a niečo, o čom si väčšina ľudí zrejme povie, že by sa im to určite nemohlo stať. Pravdou však je, že vo svojich manželstvách či partnerských vzťahoch sa lží, poloprávd či zavádzaní dopúšťame opakovane, hoci to vždy ani nemusí byť so zlým úmyslom a často ani nie je. I tak klamstvá otravujú vzťahy a môžu ich aj zabiť.

Čo ak pravda bolí

„Ľuďom v súvislosti s klamstvami vo vzťahu asi ako prvá napadne nevera, lebo tú máme po domácom násilí zafixovanú asi ako najväčší hriech, čo sa môže vo vzťahu vyskytnúť. A aj keď nevera môže byť pre vzťah devastačná a buď pre neverníka, alebo toho druhého či druhú niekedy znamená aj to, že už niet cesty späť, z mojej praxe môžem povedať, že páry sa trápia aj pre iné lži. Napríklad si klamú o spokojnosti so sexom, o tom, ako sa naozaj cítia a kde trávia čas, koľko míňajú a zarábajú, čo si skutočne myslia o partnerovej rodine či o jeho alebo jej priateľoch,“ hovorí izraelský párový terapeut Boaz Lunsky.

Lunsky si nie je istý, či je politika „absolútnej otvorenosti a na nič nehľadiacej pravdovravnosti“ pre manželstvo či partnerský vzťah najvhodnejšia.

„Je to také nedostupné zlaté teľa, ku ktorému vzhliadame. Pravdou však je, že klameme, hoci veľmi dobre vieme, že je to nesprávne. Podľa mňa je skôr otázkou, aká je motivácia toho, kto klame, a akú veľkú škodu tým spôsobuje,“ hovorí Boaz Lunsky.

„Je rovnakou lžou predstierať na začiatku vzťahu, že sa nám páči rovnaká kapela, ako našej láske tvrdiť,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie