Denník N

Dankov úradník nahlas uvažoval o návrate vojenčiny, ministerstvo to hneď muselo dementovať

Základná vojenská služba za minulého režimu trvala dva roky. potom sa jej dĺžka znižovala na rok až na polroka v poslednej fáze. Na archívnom obrázku sú odvedenci do útvaru v Rožňave v roku 2001. Foto - TASR
Základná vojenská služba za minulého režimu trvala dva roky. potom sa jej dĺžka znižovala na rok až na polroka v poslednej fáze. Na archívnom obrázku sú odvedenci do útvaru v Rožňave v roku 2001. Foto – TASR

Ministerstvo obrany zdôraznilo, že naďalej počíta len s profesionálnou armádou, ktorú budú dopĺňať aktívne zálohy a dobrovoľná vojenská príprava.

Generálny tajomník služobného úradu ministerstva obrany a člen SNS Ján Hoľko vypustil do sveta úvahu, ktorá mohla vyvolať búrku na sociálnych sieťach. Na pondelkovej tlačovej konferencii k Slovenským brancom dostal otázku, či ministerstvo začína diskusiu o teoretickom zavedení povinnej vojenskej služby.

Hoľko redaktorovi odpovedal, že uvažujú nad rôznymi možnosťami, ako bude Slovensko zabezpečovať svoju obranu. A dodal, že ani obnova povinnej vojny sa nedá vylúčiť.

„Nie je vylúčené, tak ako niektoré krajiny komunikujú napríklad dočasné povolanie záloh, i vytvorenie inštitútu povinnej vojenskej služby, tak nie je to vylúčené. Ale nehovoríme dopredu, že to tak bude,“ povedal Hoľko.

Denník N po tlačovej konferencii požiadal ministerstvo o vysvetlenie, ako to Hoľko myslel. Hovorkyňa Danka Capáková poslala rýchle stanovisko, v ktorom úvahy o znovuzavedení vojny dementovala.

Ministerstvo podľa nej naďalej počíta len s profesionálnou armádou, ktorú by dopĺňali aktívne zálohy a dobrovoľná vojenská príprava.

„Pán generálny tajomník uviedol, že je potrebná diskusia o zabezpečení obrany Slovenskej republiky v podmienkach 21. storočia a ako jeden z príkladov uviedol opätovné zavádzanie povinnej vojenskej služby v iných štátoch,“ napísala hovorkyňa.

Francúzi zvažujú „malú vojnu“

Povinnú vojnu u nás zrušili v roku 2005, keď slovenské ozbrojené sily prešli na čisto profesionálnu armádu, ktorá je bežná aj vo väčšine západoeurópskych krajín. V súvislosti so zhoršením bezpečnostnej situácie však niektoré štáty začali uvažovať nad tým, že by sa k tomuto modelu čiastočne vrátili.

Napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron nedávno predložil návrh na zavedenie povinnej brannej prípravy pre mladých Francúzov vo veku 16 rokov, čo by bola miniatúrna obdoba prezenčnej služby.

Hoľko v pondelok podľa hovorkyne vraj len spomínal príklady z iných krajín. „Zdôraznil, že my povinnú vojenskú službu nejdeme zaviesť, ale ideme preskúmať všetky možnosti, ako zabezpečiť obranu krajiny,“ dodala hovorkyňa.

Ani podľa informácií Denníka N sa na ministerstve o žiadnom obnovení vojny vážne nehovorí. „Nepočul som, že by v rezorte obrany prebiehali diskusie, na základe ktorých by vysoký úradník ministerstva obrany mohol dať takéto zásadné vyhlásenie,“ povedal bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Koľko by vojna stála?

Úvahy o znovuzavedení vojny by mohli v slovenskej spoločnosti veľmi zarezonovať. Zatiaľ čo mnohých mladých mužov by takáto novinka mohla skôr nahnevať, viacerí starší občania by ju naopak mohli privítať. Na sociálnych sieťach sa bežne objavujú diskusie, že vojna by vraj mladých naučila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

SNS na obrane

Slovensko

Teraz najčítanejšie