Denník N

Nechceme tu žiadnu teroristickú mešitu, máme dosť černochov. Nový Borat trolluje trumpovskú Ameriku

Bývalý americký videprezident Dick Cheney podpisuje fľašu na waterboarding. Foto - Showtime
Bývalý americký videprezident Dick Cheney podpisuje fľašu na waterboarding. Foto – Showtime

Sacha Baron Cohen si terče nevyberá náhodne. Britský komik ukazuje, že hlúposť ľudu a hlúposť elít sú spojené nádoby.

Dick Cheney bol presvedčený o tom, že sa rozpráva so skutočným bezpečnostným expertom. Nezmiatli ho ani jeho podozrivé otázky. Bývalý viceprezident Spojených štátov na kameru celkom vážne odpovedal, ktorú z vojen, ktoré začal, si najviac užíval, aký by bol Irak, ak by ho Američania neoslobodili a ako sa cíti ako „kráľ zabijakov teroristov“.

Republikán mal najradšej operáciu v Perzskom zálive, aj keď v tom „nebolo nič osobné“. Ohradil sa iba proti slovu „mučenie“. Radšej má výraz „intenzívnejší výsluch“.

Politika prekvapilo, až keď čudný spoločník vytiahol na podpis zvláštny suvenír. „Bandasku na waterboarding som ešte nepodpisoval,“ divil sa, no podpísal sa na mučiacu pomôcku, ktorá je dnes na predaj cez internet. Za tisíc sedemsto dolárov je vaša.

Cez víkend televízia Showtime odvysielala druhý diel šou s názvom Who Is America? a opäť sa debatuje, koho Sacha Baron Cohen zase napálil.

Britský komik sa nemôže stažovať na neúspešný lov. V rozličných maskách sa mu podarilo votrieť sa na rozhovor so senátorom Berniem Sandersom, okúzliť majiteľku galérie maľbami ľudskými výkalmi a obalamutiť herečku Corinne Olympios a naviesť ju, aby verejne klamala, že bojovala s vírusom ebola v Afrike. Hoci tam nikdy nebola.

V trollovaní je Baron Cohen špecialista a oproti vyrývačom z internetu sa disciplíne venuje tvárou v tvár.

V minulosti vystupoval v rôznych maskách a či šlo o rappera Aliho G, kazašského divocha Borata Sagdijeva alebo gay reportéra Brüna, jeho cieľ bol rovnaký. Provokovať, nech sa ľudia sami vyfarbia a prejavia rasizmus, sexizmus a iné predsudky.

Funguje to ako veľmi svojský test. Oproti Turingovmu testu, podľa ktorého stroj je inteligentný vtedy, keď jeho správanie nie je rozlíšiteľné od  správania človeka, Boratov test sa netýka strojov, ale ľudí a hovorí, že človek je idiot, ak nezvláda

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie