Denník N

Ďalšie kšefty s maďarskými voličmi na Slovensku

Zsolt Simon ešte ako podpredseda Mosta-Híd s Bélom Bugárom v roku 2016. Foto - TASR
Zsolt Simon ešte ako podpredseda Mosta-Híd s Bélom Bugárom v roku 2016. Foto – TASR

Vedenie SMK sa obáva, že by im nová strana Zsolta Simona mohla konkurovať aj v boji o Orbánovu priazeň.

Maďarskej národnosti je asi deväť percent voličov na Slovensku a o ich hlasy sa dnes uchádzajú dve väčšie strany. Hranica pre vstup do parlamentu je päť percent. Legendárna ochota maďarských voličov ísť k urnám je už minulosťou, ich volebná účasť je dokonca nižšia ako u väčšinových voličov. Takže tých deväť percent je vlastne ešte menej.

Most-Híd vstupom a zotrvaním v koalícii so Smerom a s SNS prišiel o väčšinu slovenských voličov. Teraz sa už s SMK bijú len o maďarský tábor, ktorý im obom pre postup do parlamentu nestačí. Most si však stále drží aspoň maďarských voličov, nádeje SMK, že sa bývalý menšinový volič Mostu sklamaný Bugárovcami vráti k nim, zatiaľ nevychádzajú.

Most má preferencie mierne nad piatimi percentami, SMK stále stráca a už nedosiahne ani na štyri. Pokojne sa môže stať, že v budúcom parlamente nebude ani jedna maďarská strana.

Zakladať v tejto situácii ďalšiu partaj pre maďarských voličov sa zdá byť šialenstvom. Podstatné však je, o čo ide jej zakladateľovi, exministrovi a politikovi SMK i Mosta Zsoltovi Simonovi. Ten vie, že sa nová strana samostatne do parlamentu nedostane a úspechom pre ňu by bolo aj percento

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Most-Híd

SMK

Viktor Orbán

Teraz najčítanejšie