Denník N

Vypočítali sme, ako dlho ešte Sagan môže vyhrávať. Otázne je, či bude chcieť, upozorňuje športový lekár

Foto - AP
Foto – AP

Pozreli sme sa, ako sa darilo Erikovi Zabelovi, Markovi Cavendishovi či ďalším elitným šprintérom po dosiahnutí veku, ktorý má dnes Peter Sagan.

Keď mal nemecký cyklista Erik Zabel toľko rokov, koľko má dnes Peter Sagan, nebol ani v polovici profesionálnej kariéry. Rekordéra v počte získaných zelených dresov čakalo ešte deväť účastí na Tour de France, pričom zakaždým skončil v bodovacej súťaži v najlepšej trojke.

Ak by kariéra 28-ročného Sagana trvala rovnako dlho, mohol by na Tour výrazne prekonať Zabelov rekord.

Aj štatistiky úspešných šprintérov ukazujú, že Sagan má produktívne roky stále pred sebou. Podľa športového lekára Pavla Maloviča mu navyše v porovnaní s niekdajšími velikánmi pomáha medicínsky a technický pokrok.

„Sagan je na vrchole fyzických síl a minimálne dva alebo tri roky môže víťaziť rovnako presvedčivo, ako to vidíme dnes. Otázne je, či bude chcieť,“ hovorí Malovič.

Na vrchole

Keď špecializovaný cyklistický portál ProCyclingStats porovnal výsledky profesionálnych cyklistov na základe veku, ukázalo sa, že najviac sa darí 28-ročným. Potvrdzovať by to mohol aj Peter Sagan, ktorý dosiahol tento vek v januári a podľa viacerých odborníkov je dnes v životnej forme.

Štatistiky ukázali aj to, že v ďalšom období úspešnosť cyklistov kontinuálne klesala, aj 33-roční jazdci však dokázali pomerne často figurovať medzi najlepšími.

Zdroj – ProCyclingStats

Uvedené údaje však nerozlišujú, či ide o cyklistov vrchárov alebo šprintérov. Aj keď graf ukazuje dobré výsledky aj po tridsiatke, môžeme predpokladať, že je to skôr zásluha vytrvalcov, akým je napríklad Chris Froome, nie zásluha šprintérov.

Dôvodom je fakt, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Peter Sagan

Tour de France

Teraz najčítanejšie