Denník N

Upratovanie tried, cestovanie od šiestich rokov či plávanie v oceáne. Ako japonské školy pripravujú deti na život

Japonské deti chodia do školy bez sprievodu rodičov. Foto - Flickr.com/elmimmo
Japonské deti chodia do školy bez sprievodu rodičov. Foto – Flickr.com/elmimmo

Japonka žijúca v Spojených štátoch vysvetľuje, že keď japonskí futbaloví fanúšikovia po sebe upratovali štadión, bolo to aj vďaka tomu, ako ich vychováva tamojšie školstvo.

Píše Kumiko Makihara, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Keď môj syn chodil na základnú školu v Tokiu, musel okrem iného plieť burinu v školských záhonoch, vedieť uvariť viacchodový obed a vydržať plávať vyše hodiny v oceáne plnom medúz.

Pochádzam z Japonska a tiež som tam chodila do školy. Zdá sa mi však, že som po rokoch v zámorí akosi zmäkla. Tieto aktivity sa mi ako matke zdali jednoducho príliš extrémne. No ako tak počúvam amerických rodičov, ktorí sa strachujú o svoje deti odchádzajúce na internátne školy, uvedomujem si, že japonské školstvo dokázalo môjho syna na tento zlomový okamih pripraviť omnoho lepšie.

Zodpovední členovia spoločnosti

Ako matku čerstvého prváka na vysokej škole ma bude znepokojovať to isté, čo ostatných rodičov. Budem sa báť, či môj syn zvládne náročné predmety alebo či sa presadí do futbalového tímu. Avšak nemám najmenšie obavy o to, či si dokáže nájsť kamarátov, žiť samostatne alebo prekoná prípadné neúspechy.

Na základných školách v Japonsku totiž deti venujú množstvo času zdokonaľovaniu životných zručností. Krajina presadzuje pri výchove malých detí holistický prístup a trvá na tom, že im treba vštepiť, že majú byť zodpovednými členmi spoločnosti. Stačí si spomenúť, ako japonskí fanúšikovia na majstrovstvách sveta vo futbale po sebe poupratovali tribúny.

Tu je niekoľko príkladov, ako tokijská základná škola pripravila môjho syna na univerzitné štúdium v USA:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie