Denník N

Bez pavúkov by nás hmyz prevalcoval, vraví vedec, ktorý opísal 971 druhov žijúcich na Slovensku

Samec stepníka moravského (Eresus moravicus) s výstražným sfarbením. Foto – Anna Šestáková
Samec stepníka moravského (Eresus moravicus) s výstražným sfarbením. Foto – Anna Šestáková

V knihe Pavúky Slovenska opísal Peter Gajdoš a jeho kolegovia jaskynné pavúky, pavúky z Tatier, čo žijú vo výške 2-tisíc metrov nad morom, alebo pavúka vodného, ktorý je jediným známym pavúkom vo svete žijúcim pod vodnou hladinou.

Zoológ a krajinný ekológ PETER GAJDOŠ hovorí, že na pavúkoch ho fascinujú krásne tvary aj farby. „Ich význam v prírode je úžasný, keďže lovia toľko hmyzu. Vlákna pavúkov majú úžasné vlastnosti, sú veľmi pevné a pružné a vedci intenzívne skúmajú, ako ich využiť. V biomedicíne sa experimentuje s jedom pavúkov. Vďaka pavúkom môžete hodnotiť aj kvalitu životného prostredia. Ak pavúk z nejakého stanovišťa zmizne, je to signál, že s miestnou prírodou je niečo v neporiadku.“

Aký je význam pavúkov v prírode?

Pavúky sú predátory, živia sa hmyzom a v prírode udržiavajú rovnováhu. Inak by nás hmyz prevalcoval. Pavúky sú početne zastúpené takmer vo všetkých terestrických (pozemných – pozn. red.) biotopoch. Napríklad na lúkach v severnom Nemecku našli až 500 kusov pavúkov na meter štvorcový. Pavúky denne skonzumujú obrovské množstvo hmyzu, ktoré môže predstavovať 10 až 70 percent ich telesnej hmotnosti. Čiže význam pavúkov v prírode je veľký.

Akým hmyzom sa živia?

Najmä bylinožravým hmyzom, no medzi druhmi pavúkov existujú rozdiely, aj podľa toho, kde a ako žijú. Niektoré pavúky sa špecializujú na istý typ hmyzu, iné nie. Napríklad mravčíky (rod Zodarion) sa sústreďujú výhradne na mravce. Sliediče nechytajú lietajúci hmyz, lebo behajú po zemi. V angličtine sa im dokonca vraví „wolf spiders“, lebo pripomínajú vlky, ktoré prenasledujú korisť. Niektoré pavúky z čeľade kvetárikovitých majú zväčšený predný pár nôh – keď lovia korisť, nehybne sa usadia do kvetu, s ktorým farebne celkom splynú. Potom roztiahnu nohy, a keď si korisť sadne na kvet, bleskovo ju nimi uchopia. Uloviť vedia aj čmeliaka. Pavúk vodný, čiže Argyroneta aquatica, loví hmyz vo vode. Niektoré pavúky majú vďaka hustému ochlpeniu rozšírené chodidlá, takže vedia behať po vodnej hladine, kde si nachádzajú potravu. Sú také, ako napríklad lovčíky (rod Dolomedes), ktoré si dokážu uloviť dokonca malú rybku.

Peter Gajdoš (1957) 

Peter Gajdoš. Foto – autor

Je ekológ, zoológ a krajinný ekológ. Pôsobí v Ústave krajinnej ekológie SAV ako vedúci pobočky Nitra. Zaoberá sa živočíšnou ekológiou, krajinnou ekológiou, zoológiou, biodiverzitou a ochranou prírody. Nedávno mu s kolegami vo vydavateľstve VEDA vyšla kniha Pavúky Slovenska.

Žije na Slovensku veľa druhov pavúkov v porovnaní s inými krajinami?

V knihe Pavúky Slovenska, ktorú sme nedávno vydali, sme na našom území s kolegami zmapovali 971 druhov pavúkov. Dokonca už máme niektoré nové druhy, ktoré v knihe nie sú. Ide o pavúky, ktoré žijú na slaniskách. Takže by som povedal, že u nás žije vyše tisíc druhov pavúkov. Oproti Česku máme asi o sto druhov viac, a to sme skoro o polovicu menší. Vo Švajčiarsku alebo v Rakúsku majú o niečo viac ako tisíc druhov. Diverzita stúpa zo severu na juh Európy. V Stredomorí je najväčšia.

Pavúky na našom území pribúdajú alebo ubúdajú?

V minulosti sa to tak nesledovalo, takže nemáme dáta. Povedal by som však, že pribúdajú, najmä dôsledkom prepravy tovaru. Dostali sa k nám cudzie druhy, z Európy aj iných kontinentov. Kedysi žili najmä v skleníkoch, no už žijú aj voľne v prírode. Je možné, že raz vytlačia niektoré pôvodné druhy. Napríklad v OBI sme objavili tri cudzie druhy, ktoré tam prišli s tovarom zo zahraničia. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Rozhovory

Veda

Teraz najčítanejšie