Denník N

Dvojkolové Trumpovo rokovanie: najprv sa vyhráža, potom ustúpi

Trump s Junckerom v Bielom dome. Foto – TASR/AP
Trump s Junckerom v Bielom dome. Foto – TASR/AP

Reputácia Spojených štátov upadá a krajina je považovaná za nevyrovnanú, nepredvídateľnú, nespoľahlivú a v zásade nepriateľskú voči svetovému poriadku.

Autor je americký analytik
Článok uverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Dobre počúvajte. Ten zvuk, ktorý ste počuli na stredajšej spoločnej tlačovej konferencii šéfa Európskej komisie a prezidenta Spojených štátov, bol len ďalší ústup Donalda Trumpa. Už sa to stalo rutinou a funguje to asi takto: americký prezident začne vŕšiť urážky na adresu druhej strany, z ktorých niektoré majú reálny základ, ale väčšinou sú úplne prehnané. Potom sa začne vyhrážať extrémnymi dôsledkami. Neskôr sa stretne s druhou stranou, šliapne na brzdu a triumfálne oznámi, že zachránil svet pred krízou, ktorú však spôsobila predovšetkým jeho vlastná rétorika a činnosť. Volajme to trebárs Trumpov dvojkrok.

Od hyperboly k realite

Spomeňte si napríklad na prezidentovo správanie sa k Severnej Kórei. Začal s tým, že Kim Čong-una nazval bláznom, ktorý svojich ľudí necháva vyhladovať a zabíja ich. Pohrozil mu „ohňom a hnevom“, aké svet nikdy predtým nevidel. Svoju vlastnú krízu vyriešil tým, že Kimovi ponúkol jednostranné ústupky a zahrnul ho chválou, ako Severokórejci vraj milujú svojho diktátora a ako mu on – Trump – verí.

Ten istý vzorec vidno na prezidentovom prístupe k Európskej únii, ktorú len nedávno opísal ako „horšiu, než sú naši nepriatelia“. Teraz, po stretnutí so Jeanom-Claudom Junckerom, nám však hovorí, že EÚ a USA sa v skutočnosti milujú. Môžeme očakávať, že niečo podobné budeme v týchto dňoch počuť aj o Číne.

Trump na tejto stratégii nič nestratí, pretože jeho slová nemajú žiadnu váhu. Ako písal vo svojej knihe Umenie rokovať, vždy začína s niečím, čo opisuje ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Komentáre

Teraz najčítanejšie