Denník N

Aké nádeje sme vložili do Denníka N

Foto - Denník N
Foto – Denník N

N už nie je projekt, zmenil sa na denník, ktorý sa bude pokúšať písať o dôležitom zrozumiteľne, bez predsudkov a závislostí.

Pre nás v Denníku N sa rok 2015 začína dnes. N už nie je projekt, N sa zmenil na denník, ktorý sa bude pokúšať písať o všetkom dôležitom okolo nás. A písať zrozumiteľne, bez predsudkov a závislostí.

Čakajú nás vzrušujúce časy. Založiť nezávislý denník, to je predsa len výnimočné. Podľa mnohých dokonca bláznivé. Až do konca minulého leta by sa to zdalo nereálne aj mne. Opentaná jeseň však všetko zmenila. Mediálny trh sa zatriasol a nezostali ani jedny noviny, ktoré by nedostali aspoň pusu, čo za sebou zanechala šmuhu.

Preto vznikol Denník N. Nový, nezávislý a pripravený bojovať o priazeň čitateľov, ktorí nechcú, aby za nich rozhodovali tí, čo si to môžu kúpiť.

Od začiatku je nám jasné, že N musí znamenať aj noviny. Nie vo význame papiera, ale v zmysle kvalitného písania, otvárania tém a debát. A potom je vlastne jedno, či sa to deje na webe, vo vašom telefóne alebo na papieri, ktorý chceme vydávať už od konca tohto mesiaca.

Rok 2015 môže byť prelomový. I keď nás nečakajú žiadne veľké voľby. Práve teraz sa bude rozhodovať, či po období jasnej dominancie Roberta Fica a jeho Smeru vyrastie aj alternatíva. Dostatočne silná strana alebo zoskupenie, ktoré by mu mohlo byť reálnym súperom. Po jeho prehre s prezidentom Andrejom Kiskom je jasné, že sa to dá. Akurát stále nie je zrejmé, či k tomu môže dôjsť ďalším delením neficovských strán alebo ich spájaním.

Pre tento rok bude veľmi dôležité aj to, kam až je ochotný zájsť Vladimir Putin. Či Európu bude ďalej posúvať zjednocovanie, alebo z nej, naopak, bude Putin ešte ukrajovať.

A ukáže sa aj to, či majú šancu nezávislé noviny. Či sa nájde dostatočný počet čitateľov a či sme schopní písať a tvoriť tak, aby vás pribúdalo. Pre začiatok vám viem sľúbiť, že pre to urobíme všetko. Ak by sa nadšenie, ktoré v posledných dňoch cítim a badám aj na kolegoch, dalo považovať za predzvesť, že budeme úspešní, pokojne napíšem, že N znamená aj nádej. Nielen pre noviny.

Matúš Kostolný je šéfredaktor Denníka N

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie