Denník N

Bol líder, vedel sa aj pobiť. Vzor pre černochov v NHL Jarome Iginla ukončil kariéru

Foto – AP
Foto – AP

Fanúšikom doteraz v pamäti rezonuje bitka s Vincentom Lecavalierom vo finále Stanley Cupu v roku 2004.

Dvakrát pomohol Kanade k zlatu na olympiáde, raz ju doviedol k titulu na majstrovstvách sveta a raz aj k triumfu na Svetovom pohári. V zámorskej NHL ovládol kanadské bodovanie základnej časti a dvakrát bol najlepším strelcom.

V zbierke mu chýba len Stanley Cup, ktorý minimálne ako hráč už nikdy nezíska. Legendárny útočník Jarome Iginla v pondelok oficiálne ukončil hráčsku kariéru.

„Je to úžasná práca. Spomínam si na začiatky, keď som mal sedem rokov a sníval o tom, aké skvelé by bolo hrať v NHL. Počas tých 20 sezón to bolo ešte lepšie, ako som si predstavoval. Všetko mi bude veľmi chýbať, lebo mám krásne spomienky. Teraz sa však budem venovať rodine,“ povedal 41-ročný Iginla, ktorý sa rozlúčil s kariérou v kanadskom Calgary, kde hral za tamojší klub Flames v rokoch 1996 až 2013 a v deviatich sezónach bol kapitánom mužstva.

Africké korene

Iginla, celým menom Jarome Arthur-Leigh Adekunle Tig Junior Elvis Iginla, sa však narodil v Edmontone, ktorý je ďalším významným mestom provincie Alberta a zároveň veľkým rivalom Flames v profilige.

Odmalička teda vyrastal ako fanúšik „olejárov“ a viac než legendárni útočníci Wayne Gretzky či Mark Messier ho inšpiroval brankár Grant Fuhr, jeden z najlepších černochov v histórii NHL.

Iginla je totiž nigérijského pôvodu, jeho otec

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie