Denník N

Teplota, ktorú už človek neprežije. V srdci Číny hrozia do konca storočia smrteľné vlny horúčav, tvrdí štúdia

Vlna tepla zasiahala Čínu aj v tento rok. Foto - tasr/ap

V najviac zasiahnutom regióne žije 400 miliónov obyvateľov.

Severočínska nížina je srdcom dnešnej Číny. V okolí Žltej rieky sa sústreďuje poľnohospodárstvo, ktoré kŕmi najľudnatejší štát sveta.

Zároveň je to jedno z najhustejšie zaľudnených miest na planéte. Na území len o kúsok väčšom ako Nemecko žije 400 miliónov ľudí. Nachádzajú sa tu niektoré najväčšie čínske mestá ako Peking, Šanghaj či Tchien-ťin.

Ak sa nič nezmení, túto oblasť čakajú koncom storočia prudké horúčavy, ktoré z nej môžu spraviť možno až ťažko obývateľnú oblasť.

Prišli s tým klimatológovia z Massachusettskej technickej univerzity, ktorí v časopise Nature vydali štúdiu, ako sa zmení miestna klíma v rokoch 2070 až 2100. Vedci si všímali najmä vzťah vlhkosti a teploty.

V minulých rokoch skúmali aj oblasť južnej Ázie (India či Pakistan) a Perzského zálivu a vyšlo im, že ľudí v Severočínskej nížine horúčavy zasiahnu najviac.

„Toto miesto bude najhorúcejším miestom pre smrteľné vlny horúčav v budúcnosti,“ povedal v tlačovej správe hlavný autor štúdie Elfatih Eltahir.

Teplota vlhkého teplomera

Práca sa zameriavala na takzvanú teplotu vlhkého teplomera (z angl. wet-bulb temperature). Je to, akoby ste teplotu merali teplomerom zabaleným v mokrej utierke, a udáva vzťah medzi teplotou a relatívnou vlhkosťou vzduchu.

Všeobecne platí, že čím je vyššia relatívna vlhkosť vzduchu, tým ťažšie ľudia zvládajú vysoké teploty, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie