Denník N

Desiatky ľudí v dôsledku sporu developera a vodární neplatia za vodu, lebo nevedia komu, môžu ich odpojiť

Ulica v lokalite 5. element v Čiernej Vode. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ulica v lokalite 5. element v Čiernej Vode. Foto N – Tomáš Benedikovič

Developer, ktorý neďaleko Bratislavy vystaval novú štvrť, kde už stojí asi 40 rodinných domov, tvrdí, že do obytnej štvrte žiadnu vodu neobjednáva.

V Čiernej Vode (časť Chorvátskeho Grobu) neďaleko Bratislavy vyrástla nová obytná štvrť. Volá sa 5. element a jej obyvatelia už niekoľko mesiacov neplatia za vodu. Nevedia totiž, komu majú poslať peniaze.

Zmätok okolo ich vodovodov je taký veľký, že desiatkam ľudí žijúcim v Čiernej Vode hrozí, že by o pitnú vodu čoskoro mohli prísť. 

Juraj si kúpil pozemok v lokalite 5. element koncom roka 2016 a svoj dom nedávno dostaval. „Nechali sme si namontovať vodomer za svoje peniaze a absolútne nevieme, komu máme platiť za vodu,“ hovorí.  „Navyše sme chceli kolaudovať, ale teraz nevieme ako.“

Tvrdí, že podobný problém s kolaudáciou má ďalších osem alebo deväť domov.

Juraj už začína sťahovať veci do domu, pretože byt, v ktorom býval, predal. „Rozprávali sme sa o tom aj so susedmi a všetci čakajú, čo bude. Voda im zatiaľ tečie,“ hovorí.

Ako je možné, že desiatky ľudí môžu prísť o vodu?

Vodárne tvrdia, že im developer neplatí za dodávky pitnej vody. Developer oponuje, že si od nich žiadnu vodu neobjednal.

„My sa teraz sa pýtame, či môžeme 70 pozemkov, na ktorých stojí asi 40 rodinných domov, len tak bezcitne odpojiť,“ hovorí Zuzana Kováčová, konateľka menšej vodárenskej spoločnosti Agilita. Práve táto spoločnosť v Čiernej Vode zabezpečuje verejný vodovod a verejnú kanalizáciu.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Vodárne: V obci boli čierni odberatelia

Chorvátsky Grob má oficiálne asi šesťtisíc obyvateľov, no keďže je len pol hodinu autom od Bratislavy, ich počet veľmi rýchlo rastie. Developeri tam stavajú nové štvrte, a to najmä v časti obce, ktorá sa volá Čierna Voda. Jednou z nových lokalít je aj 5. element.

Spor o vodu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie