Denník NPoslanec Marček na Kryme poslúžil Putinovi a dostal sa na titulku ruského webu

Miro KernMiro Kern
Marček a krymský „premiér“ Sergej Aksjonov. Foto – FB SA
Marček a krymský „premiér“ Sergej Aksjonov. Foto – FB SA

Na Krym cestoval nezaradený poslanec Marček ako jediný poslanec. Kremeľská propaganda jeho návštevu využila, akoby reprezentoval celé Slovensko aj EÚ.

Krym otvára dvere do Európskej únie, hlásal vo štvrtok dopoludnia jeden z titulkov hlavnej stránky webu ruského denníka Izvestija. Na takýto titulok stačila prokremeľskému denníku návšteva nezaradeného poslanca slovenského parlamentu Petra Marčeka. Toho na Rusmi anektovanom území sprevádzajú jeho kamaráti a známi.

Marček chcel na Krym cestovať s ďalšími poslancami (vraj zo SNS a Smeru), v utorok však na Letisko Milana Rastislava Štefánika nikto z nich neprišiel. Na ukrajinský polostrov, ktorý anektovalo Rusko v roku 2014, tak odletel v sprievode bývalého šéfa rozviedky SIS z 90. rokov Igora Cibulu.

Ešte pár desiatok minút pred odletom Marček tvrdil, že ide o súkromnú cestu. Hneď na druhý deň sa už ako „člen delegácie“ stretol s krymským „premiérom“ Sergejom Aksjonovom, ktorý je na sankčnom zozname Európskej únie. EÚ anexiu Krymu neuznáva a po ukrajinskej kríze a obsadení tohto územia uvalila na Rusko obchodné a politické sankcie.

„Poradca premiéra SR“ Cibula (zľava), Marček a Bušo na Kryme. Foto – twitter krymskej pobočky ministerstva zahraničia

Po stretnutí s Aksjonovom, ktorého dosadil Putin, nasledovali rokovania s podnikateľmi z Krymu. Vedľa poslanca Marčeka sedel Cibula, na menovke ho predstavili ako „poradcu predsedu vlády Slovenskej republiky“. Poradcom Petra Pellegriniho (Smer) podľa oficiálnych údajov úradu vlády nie je.

Izvestija informovali, že výsledkom rozhovorov krymského vicepremiéra so slovenskou delegáciou bude rozbehnutie obchodnej spolupráce vo forme slovenských investícií na Kryme a založenie Európsko-krymskej obchodnej komory. Tá má sídliť v bývalom hoteli Krym v centre Bratislavy.

S Marčekom a Cibulom je na Kryme aj podnikateľ Roman Bušo, vlastník budovy, v ktorej bol hotel Krym. V roku 2005 sa zviditeľnil, keď jazdil na terénnom aute s nápisom Palko je orgán v narážke na vtedajšieho ministra vnútra Vladimíra Palka (za KDH). Keď ho kontrolovala hliadka, pokúsil sa jej ujsť a obvinili ho z útoku na verejného činiteľa.

O návšteve „delegácie zo Slovenska“ niekoľkokrát informovala aj ruská štátna agentúra Ria novosti a jej spravodajstvo prebrali aj ďalšie ruské médiá. Aký je reálny význam Marčeka v slovenskej politike, sa ruskí čitatelia nedozvedeli. Marček je nezaradený poslanec, ktorý hlasuje často s koalíciou, tá sa však k nemu oficiálne nehlási. Spolu s Martinou Šimkovičovou a Petrom Holúbekom ho vylúčili z Kollárovej strany Sme rodina.

Krym sa podľa prokremeľského webu otvára EÚ.

Riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba hovorí, že sa Marček stal súčasťou ruskej informačnej vojny. „Je to len bublina. Podľa sankcií Európskej únie majú európske firmy zakázané podnikať s firmami z Krymu,“ reaguje na spravodajstvo ruských denníkov.

Zo sankcií EÚ vyplýva, že do krajín Únie sa nemôžu dovážať žiadne výrobky z Krymu bez súhlasu Ukrajiny, fyzické ani právnické osoby z EÚ nesmú na Kryme investovať, kupovať nehnuteľnosti a dokonca ani poskytovať turistické služby.

Ak na Krym zavíta návšteva z krajín Európskej únie, väčšinou ide o politikov z extrémistických, alebo okrajových strán. Len pred niekoľkými dňami tam bol český komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček a senátor zvolený za hnutie Severočeši.cz Jaroslav Doubrava. Ukrajinská strana proti návšteve oficiálne protestovala.

Duleba hovorí, že Rusi takéto návštevy doslova organizujú. „Ruské ambasády v krajinách EÚ majú na starosti nachádzať ľudí, ktorí sú ochotní dať sa na niečo také.“

Ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška upozorňuje, že Marček a jeho výprava porušujú ukrajinské zákony. „Vstup zahraničných občanov na územie Krymu je možný len na základe špeciálneho povolenia príslušných orgánov Ukrajiny a len cez hraničné priechody v Chersonskej oblasti Ukrajiny.“ Všetky iné spôsoby vstupu na Krym sú podľa Mušku narušením noriem, „za ktoré budú nasledovať sankcie – zákaz vstupu na územie Ukrajiny“.

Predsedníčka parlamentného zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) podľa TASR navrhla, aby na budúci týždeň jeho členovia v reakcii na Marčekovu návštevu prijali stanovisko, že odmietajú legitimizáciu okupácie a anexie Krymu tým, že ho navštevujú slovenskí ústavní činitelia. Spoluautorom návrhu je Martin Klus (SaS).

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].