Nemci vyhrali tesne nad Francúzmi, Rakúšania zdolali Švajčiarov po nájazdoch

Foto - AP
Foto – AP

V dueli medzi Nemeckom a Francúzskom rozhodol o výhre Nemcov presilovkový záver. Švajčiarsko trikrát viedlo, Rakúsko trikrát vyrovnalo. Naposledy 50 sekúnd pred koncom tretej tretiny.

A-skupina:

Švajčiarsko – Rakúsko 3:4 sn (1:0, 1:1, 1:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 2. du Bois (Fiala, Almond), 26. Ambühl (Josi), 52. Bieber (Almond, Grossmann) – 23. T. Raffl (Pallestrang), 44. Lebler (Herburger), 60. M. Raffl (T. Raffl, Schumnig), + rozhodujúci nájazd Komarek. Rozhodcovia: Kubuš (ČR), Piechaczek (Nem.) – Pihlblad (Švédsko), ŠEFČÍK (SR), vylúčení: 2:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 13.953 divákov.

Švajčiarsko: Berra – Kukan, Josi, Streit, du Bois, Geering, Grossmann, Blum – Hollenstein, Romy, Brunner – Fiala, Almond, Suri – Bodenmann, Schappi, Bieber – Trachsler, Ambühl, Wieser

Rakúsko: Starkbaum – Peter, Iberer, Pallerstrang, Heinrich, Schumnig, Mühlstein, Mitterdorfer – Lebler, M. Raffl, Herburger – T. Raffl, Komarek, Latusa – Rotter, Hundertpfunf, Geier – Ganahl, Fischer, Petrik

Hokejisti Švajčiarska pod vedením kanadského trénera Glena Hanlona nečakane prehrali vo svojom prvom zápase v A-skupine MS s Rakúskom 3:4 po nájazdovom rozstrele.

Švajčiari svoju očividnú hernú prevahu veľmi rýchlo premenili vo vedúci gól. Tento moment akoby ich ukolísal, naďalej síce dominovali, ale bez výraznejšej aktivity. Nešli im ani presilovky, Romy nevyužil trestné strieľanie a tento vývoj ku koncu tretiny posilnil Rakúšanov.

Dovtedy bezzubý tím pokračoval vo zvýšenej iniciatíve aj v druhej časti a podarilo sa mu vyrovnať. Zrazu ich bolo celé klzisko a v presilovke sa mohli dostať do vedenia, ale udrelo na druhej strane, keď helvétsky tím skóroval v oslabení. Tieto momenty hru trochu oživili, ale ani jedno mužstvo sa už do druhej sirény nepresadilo.

V tretej tretine sa scenár zopakoval, Rakúšania vyrovnali, Švajčiari sa tretíkrát dostali do vedenia, ale súper 50 sekúnd pred uzavretím riadneho hracieho času poslal zápas do predĺženia. Švajčiari nájazdy nezvládli a ani jeden pokus nepremenili.

Švajčiari nastúpia v nedeľu o 20.15 proti Francúzsku, Rakúšania sa už o 12.15 stretnú so Švédmi.

Francúzsko – Nemecko 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Góly: 51. Fleury (S. Da Costa) – 13. Wolf (Rieder, Hager), 59. Reimer (Hager). Vylúčení: 5:2 na 2 min., navyše: Hager 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 14.903 divákov.

Francúzsko: Huet – Manavian, Auvitu, Besch, Hecquefeuille, Janil, Chakiachvili, Dieude-Fauvel – S. Da Costa, Roussel, Desrosiers – Meunier, S. Treille, Bertrand – Fleury, Guttig, T. Da Costa – Y. Treille, Claireaux, Lamperier

Nemecko: Endras – Krueger, Müller, Kohl, Goc, Daschner, Koppchen, Krupp – Rieder, Wolf, Hager – Reimer, Ehliz, Pietta – Hospelt, Oppenheimer, Plachta – Kink, Seidenberg, Ullmann

Nemeckí hokejisti vyhrali vo svojom prvom zápase na MS nad Francúzskom 2:1. Zápas v pražskej O2 aréne priniesol najmä v prvej polovici defenzívny hokej, ktorý začali hrať Nemci po strelení prvého gólu.

Od začiatku sa hral prísne štrukturálny hokej a disciplínu na ľade Nemci nastolili ešte viac po strelení gólu. Predtým i chvíľu potom boli v ofenzíve nebezpečnejší. Francúzi sa postupom času vyslobodili z tvrdého hokejového útlaku, vytvorili si aj šance, ale veľa hokejovej krásy nepriniesla ani druhá tretina.

Až v tretej atmosféra na ľade zhustla, Francúzi miestami súpera pritlačili a podarilo sa im vyrovnať. Lenže 73 sekúnd pred koncom riadneho času sa previnili a Nemci po 13 sekundách presilovku využili na gól, ktorý znamenal na jednej strane tri body, na druhej nulu.

Nemci nastúpia v nedeľu o 16.15 proti Kanade, Francúzi sa o 20.15 stretnú so Švajčiarmi.

[Pridajte sa do facebookovej skupiny, v ktorej môžete debatovať o profesionálnom športe, prinášať námety redakcii alebo jej klásť otázky.]