Denník N

Bucľatého Tótha nezobrali do športovej triedy, prežil aj obvinenie z dopingu. Teraz získal ďalšiu veľkú medailu

Foto – AP
Foto – AP

Tóth krátko pred cieľom strácal na medailu takmer pol minúty. Vďaka výbornému záveru však získal striebro.

Matej Tóth získal striebornú medailu na majstrovstvách Európy v chôdzi na 50 km. Na šampionáte v Berlíne ho predbehol len Zakalnickij z Ukrajiny.

Slovenský reprezentant bol dlho na čele pretekov, potom ho však súperi dobehli a prepadol sa na štvrtú priečku. Na medailu strácal takmer pol minúty, v závere však výrazne pridal a skončil druhý.

„Bol to boj o holý život, preteky boli extrémne náročné a striebro má pre mňa cenu zlata,“ povedal Matej Tóth v cieli majstrovstiev Európy v Berlíne. Hovorí, že keď klesol na štvrtú priečku, na medailu už nemyslel, hlavné bolo, aby preteky dokončil.

„Takto pred rokom som sa pripravoval na obhajobu nepravdivého obvinenia z dopingu a dnes budem stáť na stupni víťazov a pozerať sa na slovenskú vlajku. Ďakujem všetkým,“ povedal Tóth.

Reakcia Mateja Tótha bezprostredne po pretekoch

35-ročný Tóth tak získal ďalšiu medailu z významného podujatia. V roku 2010 vyhral Svetový pohár v mexickej Chihuahue, o rok neskôr Európsky pohár v portugalskom Olhau (20 km), v roku 2015 sa v Pekingu stal majstrom sveta a o rok neskôr v Riu de Janeiro aj olympijským víťazom.

Tóth získal striebro na ME aj v roku 2014.

Na majstrovstvách Európy sa pre zranenie nezúčastnil svetový rekordér Yohann Diniz, ktorý by bol veľkým Tóthovým konkurentom.

Pre Tótha to boli prvé veľké preteky od olympiády v Riu pred dvomi rokmi. Minulý rok nepretekal vôbec, pretože ho obvinili z dopingu a počas dočasného dištancu musel očisťovať svoje meno.

Matej Tóth o očistení svojho mena aj o celej svojej kariére napísal spolu s reportérom Denníka N Michalom Červeným knihu Odchýlka, ktorú si môžete objednať v Martinuse či v našom obchode, alebo aj ako e-knihu.

Nezobrali ho do športovej triedy

Tóth sa narodil v roku 1983 v Nitre a vyrastal na najväčšom miestnom sídlisku Klokočina. Na druhom stupni základnej školy chcel pokračovať v športovej triede. Na prijímačkách však tento bucľatý chlapček skončil tesne pod čiarou.

Do športovej triedy sa napokon dostal až po tom, ako sa jeho mama Katarína prihovorila u Matejovej vychovávateľky z I. stupňa Lydky Budinskej.

Ako sa neskôr ukázalo, celkom mu išli vytrvalostné behy. Telocvikár mu teda odporučil, nech vyskúša chôdzu. A ak ju chcel niekto v Nitre robiť vážnejšie, musel ísť za Petrom Mečiarom. Končiacim chodcom, ktorý rozbiehal svoju trénerskú kariéru.

Mečiar v knihe Odchýlka spomína, že ho na prvom tréningu nezaujal. „Nemal postavu vytrvalca, žiadny afganský chrt,“ povedal Mečiar.

Prišli prázdniny a 13-ročný Matej dostal tréningový plán. Na prázdninách u starých rodičov v Lefantovciach ho splnil do bodky. Na rozdiel od ostatných.

Keď sa vrátil po prázdninách, tréner Mečiar nemohol uveriť, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matej Tóth