Denník N

Ak sa vaše dieťa hádže o zem v supermarkete, bitkou jeho frustráciu iba zväčšíte

Foto – Flickr.com/Jason Lander
Foto – Flickr.com/Jason Lander

Dali ste synovi pár po zadku, pretože vám urobil scénu v obchode, keď chcel autíčko? Tak teraz ho bolí zadok, bojí sa vás, je v strese a to autíčko chce ešte viac ako predtým.

Píše Meghan Leahyová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Meghan Leahyová je certifikovaná rodičovská poradkyňa a v denníku Washington Post vedie poradňu o rodičovstve.

Otázka:

Už nejaký ten čas sledujem váš stĺpček a premýšľam nad tým, že prestanem fyzicky trestať svoje dieťa. Čo mám však robiť po tom, keď mu poviem „jasné nie“, ako ste odporúčali? Jednoduché „nie“ totiž vôbec nefunguje. Nechcem, aby moje dieťa dostávalo záchvaty v supermarkete. Pár úderov po zadku síce väčšinou zaberie, no nechcela by som, aby to na ňom zanechalo následky.

Podcasty nájdete na: Apple podcastySpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

Odpoveď:

Rozumiem vám, takisto by sa mi nepáčilo, keby sa moje dieťa hádzalo o zem v potravinách. Keďže ste neuviedli jeho vek, budem predpokladať, že má menej než šesť rokov. Na začiatok je dôležité pochopiť, prečo sa takto správa. Keď to lepšie pochopíme, skôr si uvedomíme, prečo je bitie neefektívne a napokon i škodlivé.

Malé deti sa zle správajú aj preto, že je to jeden zo spôsobov, ako môžu dať najavo svoje pocity. Ich mozog nie je dostatočne zrelý, aby emócie udržal na uzde a povedali si niečo ako: „Áno, Ralphie, viem, že chceš autíčko, no doma už ich máš asi päťdesiat, tak sa upokoj a nekrič na mamičku, dobre?“

Ralphie si to, samozrejme, nepovie, lebo autíčko je priamo pred ním a on ho tak veľmi chce. Vy mu poviete nie, pretože ste zodpovední rodičia, ktorí vedia, že synovi nemôžu kupovať stále ďalšie hračky, no jemu to nedáva žiaden zmysel.

Keďže stále nemá možnosť vyjadriť svoje emócie slovami, reaguje takto. Vy ho považujete za drzého fagana, ktorý si zaslúži lekciu o kričaní na verejnosti a o sebeckosti, tak ho vycápete po zadku pre istotu dvakrát. No a Ralphieho teraz bolí zadok, bojí sa vás, je v strese a ešte stále chce autíčko.

Čo by sme teda mali vedieť o detských záchvatoch hnevu?

1. Všetko prežívajú intenzívnejšie

Malé deti sú citlivé a vždy žijú iba pre daný okamih. Chcú byť neustále fyzicky aj emocionálne v blízkosti svojich rodičov. To, čo sa im páči, naozaj milujú a to, čo sa im čo len trochu nepáči, úprimne nenávidia.

2. Nechcú vás

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcast Denníka N

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie