Denník N

Aj adoptívne mamy svoje deti dojčia, nie je to žiaden zázrak, hovoria odborníčky

Foto - TASR
Foto – TASR

Dojčiť môžu aj ženy, ktoré nikdy neporodili, dokonca aj tie v menopauze alebo ženy bez maternice a vaječníkov.

Sadla si za počítač a začala gúgliť. Pamätala si, že o dojčení adoptovaných detí už kdesi počula, ale viac si nepamätala. Nakoniec sa cez známu skontaktovala s odborníčkou, ktorá jej poradila, ako na to.

„Nie je to žiadne bosoráctvo ani nič ezoterické,“ hovorí hudobníčka Lucia Piussi. Jej adoptovaný syn Lukáš má už skoro dva roky a stále ho dojčí.

„Ale málo sa o tom vie, hoci je to geniálne,“ dodáva Piussi. Mala pocit, že Lukáš ju začína vnímať ako svoju mamu. „Vytvorilo sa vzájomné puto. Bolo to akoby som si len z nemocnice vzala svoje dieťa, akurát trocha neskôr.“

Ani Shakespearovu Júliu nedojčila mama

Pre niektorých to môže znieť ako sci-fi, ale aj odborníčky na dojčenie hovoria, že to nie je žiaden zázrak, ale bežný proces v ľudskom tele.

Áno, dojčiť môžu aj ženy, ktoré nikdy neporodili, dokonca aj tie v menopauze alebo ženy bez maternice a vaječníkov. Viaceré organizácie u nás a v zahraničí opakujú, že dojčenie adoptívneho dieťaťa nie je len o mlieku, ale najmä o vzťahu matky a dieťaťa.

„Kedysi bolo dojčenie iného dieťaťa ako vlastného oveľa bežnejšie. Existovali napríklad dojky, prípadne keď v rodine zomrela matka, starostlivosť o dieťa prebrala jej sestra, mama či suseda,“ hovorí lekárka Lucia Kantorová, ktorá je zároveň predsedníčkou občianskeho združenia Mamila, ktoré matkám s dojčením pomáha.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie