Denník N

Únos Thanha: Žiadna šanca na amnestiu podľa vzoru „Mečiar“

Foto – TASR
Foto – TASR

V tomto marazme ma upokojuje jediná vec. Už niet ústavnej možnosti, ako zabrániť vyšetrovaniu účasti Slovenskej republiky na únose vietnamského občana.

Autor je profesor Právnickej fakulty UPJŠ Košice,
bývalý predseda Ústavného súdu, poradca prezidenta SR

Škandál s únosom (rezignujem na právnu čistotu označenia tohto kriminálneho činu, kolega Šátek odpustí) vietnamského podnikateľa a politika za aktívnej účasti predstaviteľov Slovenskej republiky čaká na svoje definitívne potvrdenie objektívnymi a nevyvrátiteľnými dôkazmi.

Nie, neverím tomu, že zodpovední ľudia na Slovensku sú v tejto medzinárodnej blamáži nevinní. Len trvám na tom, aby prípad uzavreli príslušné orgány činné v trestnom konaní, ako aj súdy v predpísanom trestnom konaní.

Objavili sa, celkom oprávnene, historické paralely. Únos Trinh Xuan Thanha viacerí prirovnali k zavlečeniu Michala Kováča ml. do Rakúska. Aj tento zločin bol spáchaný s využitím štátnomocenskej mašinérie. Zneužitie právomoci štátnych orgánov sa začalo potvrdzovať, pretože viacerí zúčastnení neuniesli ťarchu takého skutku a začali vypovedať o tom, ako k zavlečeniu došlo.

Aj s takým vývojom si vtedajší mocní ľahko, pre zhodu okolností, poradili. Vražda Remiáša, účinné zastrašenie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Únos Vietnamca

Teraz najčítanejšie