Denník N

Protrumpovskí, ale nie proamerickí

Steve Bannon a Marine Le Penová. Foto – TASR/AP
Steve Bannon a Marine Le Penová. Foto – TASR/AP

Trumpovi americkí spojenci hľadajúci podporu na európskej krajnej pravici sa môžu popáliť, výhodnejšie by pre nich mohlo byť zamerať sa na stredové strany.

Snaha Richarda Grenella, veľvyslanca prezidenta Donalda Trumpa v Berlíne, a Trumpovho niekdajšieho hlavného stratéga Steva Bannona posilniť európsku krajnú pravicu má z ich pohľadu jasnú logiku: zmenená, že Amerika si hľadá iných spojencov. Lenže toto hľadanie bude musieť byť veľmi selektívne: niektorí z európskych populistov a nacionalistov nie sú len antiliberálni a nestavajú sa len proti imigrácii, ale sú aj zásadne protiamerickí.

Za Izrael, za Ameriku

Existujú dve témy, na ktoré sa budú musieť trumpisti pýtať svojich európskych priateľov, a nie je vôbec isté, či na ne dostanú priame odpovede. Ide o vzťah k Izraelu a názory na miesto Spojených štátov v súčasnom svete.

Ešte pred niekoľkými rokmi bola izraelská téma spoľahlivým indikátorom toho, či je ten-ktorý európsky nacionalista pro- alebo protiamerický. „Pohľad na Ameriku zväčša odráža aj pohľad na Izrael a platí to aj naopak,“ napísal v roku 2004 bulharský politológ Ivan Krastev, ktorý sa okrem iného zaoberá antiamerikanizmom. „Je ľahké veriť tomu, že mnohí ľudia z európskej pravice sú antiamerickí, pretože Amerika je vnímaná ako prožidovská a proizraelská.“

Keby sme tento test skúsili urobiť dnes, v niektorých prípadoch by sme dospeli k tým istým výsledkom. Líder holandskej Strany slobody Geert Wilders je vytrvalo proizraelský a jeho politická ideológia má veľa spoločné s americkým konzervativizmom a jeho tradičnou podporou židovského štátu. Nový taliansky minister vnútra a líder nacionalistickej Ligy Matteo Salvini uznáva Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, Izrael považuje za baštu Západu a navrhuje, aby sa tento štát pripojil k Severoatlantickej aliancii. V týchto prípadoch Krastevova korelácia platí.

Dotieravé a dominantné

Lenže v súčasnosti je politicky veľmi ťažké byť otvorene antisemitský ako napríklad zakladateľ francúzskeho Národného frontu Jean-Marie Le Pen. Maďarského predsedu vlády Viktora Orbána často obviňujú z antisemitizmu, pretože kampane, ktoré viedol proti svojej Nemezis, finančníkovi Georgeovi Sorosovi, nijako nezakrývali antisemitský podtext. Lenže Orbán je aspoň navonok tiež veľkým priateľom izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V Maďarsku sa dokonca aj kedysi otvorene antisemitská (a tiež antiamerická) strana Jobbik zmenila na proizraelskú, i keď to bolo len v záujme získania väčšieho počtu hlasov.

V Rakúsku má Strana slobodných za sebou dlhú históriu antisemitizmu a jej súčasný líder a vicekancelár Heinz-Christian Strache vešal na Facebook antisemitské obrázky. Lenže teraz je jeho rétorika konzistentne proizraelská a aj on je podporovateľom uznania Jeruzalema za hlavné mesto štátu Izrael.

Skôr ako postoj k Izraelu je dnes zrejme lepším testom antiamerikanizmu sila nacionalizmu potenciálneho spojenca. Pre niektoré európske krajne pravicové strany sú totiž USA príliš dotieravé a dominantné.

Skôr medzi než na strane

„Naša Európa sa rozkladá od Atlantiku po Ural, nie od Washingtonu po Brusel,“ povedala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie