Denník N

Česi more nemajú, zato majú chaty na samote pri lese. Stačí to na komédiu?

Videl som na vlastné oči postaršieho pána kričať Ha! a nadskakovať pri náznaku humoru. V kinách je český komediálny hit Chata na predaj.

Rodina chce predať chatu na samote pri lese a ide tam na rozlúčku ešte raz a naozaj naposledy prespať. Tvrdohlavá matka, flegmatický otec, trucovitá babička, senilný dedko a nie veľmi vydarené odrastené deti – bohémsky syn so slovenskou priateľkou a labilná dcéra s frajerom Nemcom – nasadajú do auta a vyrážajú na spoločný víkend plný hádok.

Pretože si všetci lezú neskutočne na nervy, zároveň sa majú radi, majú šancu do sýtosti navzájom sa provokovať, podpichovať, vyčítať si minulosť a možno sa i udobriť.

Matka (Ivana Chýlková) akciu vymyslela a vnútila ostatným. Otec (David Vávra) by chcel svätý pokoj, no je pod papučou. Dedo s Alzheimerom okolie nevníma. Babička je neznesiteľná. Syn je opitý, prípadne má opicu a nevie, či sú ešte spolu s priateľkou. Ani jeho priateľka to nevie. Dcéra nevie, či má ešte rada Nemca. Nemec nevie nič, ale najmä nerozumie chatám. Snaží sa v tom cirkuse byť zdvorilý. K tomu tečie slivovica a rodinu otravuje opitý sused.

Chata je naše české more

Navonok má táto snímka všetky znaky smutno-sladkej komédie, teda žánru, ktorý Česi vyrábajú na tony. To znamená známych hercov, dialógy plné hlášok a hrejivé náhľady na každodenný život. Dokonca zaberá na rovnakú cieľovú skupinu. Videl som na vlastné oči postaršieho pána počas filmu v multikine kričať Ha! a nadskakovať na sedadle pri náznaku humoru.

Napriek tomu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Filmové recenzie

Teraz najčítanejšie