Denník N

Bola som na feromónovej párty, kde si ľudia hľadali partnera podľa vône trička

Foto – Washington Post/Eric Ellis
Foto – Washington Post/Eric Ellis

Keď som sa prihlásila, dostala som inštrukcie: štyri noci po sebe spať v čistom bielom tričku, aby nasiaklo mojimi feromónmi, potom ho zavrieť do plastového vrecka a priniesť na párty.

Píše Lisa Bonosová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Už dávno som nemala také nízke sebavedomie, ako keď som pred pár dňami šla na párty. Čo ak sa nikomu nebude páčiť moja vôňa?

V lete vo Washingtone nikto nevonia úžasne. No táto noc sa od bežného stretnutia spotených ľudí čímsi odlišovala. Chystala som sa na feromónovú párty, kde budú úplne cudzí ľudia očuchávať moje tričko a vdychovať moju vôňu.

Len pre vysvetlenie, feromóny sú chemické látky, ktoré cicavce, teda aj ľudia, vylučujú z tváre, z rúk, z krku, z pokožky hlavy, z podpazušia a z intímnych partií. Vedci už dávnejšie skúmali, či ovoniavaním niečieho spoteného trička nasiaknutého feromónmi môžeme nájsť ideálneho partnera. Samozrejme, feromónová atraktivita nezaručuje, že vzťah bude fungovať. Okrem toho, aj užívanie antikoncepcie môže ovplyvniť ženskú vôňu aj jej schopnosť privoňať si k partnerovi.

Tričko nasiaknuté feromónmi

Bol to zábavný, no zvláštny experiment. Avšak ľudia sa v tejto dobe stretávajú pri rôznych šialených príležitostiach a porovnávanie vzoriek DNA alebo účasť na ochutnávke vína možno dávajú väčší zmysel než prehrabávanie sa fotkami v nejakej mobilnej aplikácii.

„Je to veľmi dobrá skúsenosť – ovoňať si niekoho predtým, než ho uvidíte, a nesúdiť ho iba podľa vzhľadu,“ vraví organizátorka feromónovej párty Amy Morseová.

Podobné akcie sa uskutočnili už aj v New Yorku, v Londýne či v Los Angeles a ja som veľmi chcela nejakú navštíviť. Keď som sa prihlásila, dostala som inštrukcie: štyri noci po sebe spať v čistom bielom tričku, aby nasiaklo mojimi feromónmi, potom ho zavrieť do plastového vrecka a priniesť na párty.

Do experimentu som sa pustila o čosi neskôr a tričko som nosila iba dve noci a jeden deň pred akciou. Moja čuchová stopa sa tak zmiešala s dezodorantom, arómou kancelárie a so všetkým, čo prišlo do kontaktu so sedadlom v autobuse. No neskôr som sa dozvedela, že pravidlá viac či menej porušila väčšina ľudí na párty.

Keď už som bola dnu, vytiahla som si z košíka číslo (jednotku!), označila ním svoju tašku s tričkom a dala ju na stôl k ostatným. Medzitým si jeden z organizátorov urobil polaroidom moju fotku a zavesil ju na nástenku spolu s papierikom, na ktorý som si zapisovala, aké tričká mi voňali príjemne.

Kým niekoho začneme očuchávať

Washington nie je až také veľké mesto, takže ak tu žijete dostatočne dlho, tváre sa začnú opakovať. Zastavila som sa teda za niekoľkými známymi aj bez toho, aby som predtým privoňala k ich tričku. Našla som tam

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vzťahy

Teraz najčítanejšie