Denník N

Velfín? Vedci nesúhlasia s mediálnym pomenovaním nového hybridu delfína a veľryby

Velfín. Foto - Wikimedia/cc
Velfín. Foto – Wikimedia/cc

Najnovší objav je síce jedinečným tvorom, no hybrid delfína nie je novým druhom. Aby to tak bolo, muselo by existovať oveľa viac exemplárov rovnakého hybridu, z ktorých by potom ďalším krížením vznikol celý druh.

Na jeseň minulého roku plával vo vodách Tichého oceánu pri havajskom ostrove Kauai spolu s delfínmi nezvyčajný morský cicavec. Pri bližšom skúmaní prišli morskí biológovia k záveru, že išlo o mimoriadne vzácny exemplár.

Našli hybrid veľryby druhu Peponocephala electra z čeľade delfínovitéktorá má výrazne vyklenutú a tupo zakončenú hlavu, a delfína drsnozubého, pre ktorého je typická štíhla pretiahnutá lebka.

Medzi jedincami došlo ku kontaktu a výsledkom je hybridný samec so znakmi oboch rodičov. Hlavu a sivé telo má po matke a plutvy ako otec, delfín drsnozubý. Vedci jeho pôvod potvrdili na základe vzorky DNA a majú v pláne ho skúmať aj ďalej.

Uvedené poznatky vedci uverejnili minulý týždeň v štúdii zavesenej na Cascadia Research Collective.

„Hybridy medzi rôznymi druhmi veľrýb a delfínov boli zaznamenané aj predtým, ale toto je prvý prípad hybridov medzi týmito dvoma druhmi a iba tretí potvrdený prípad (s genetikou) divokého hybridu medzi dvoma druhmi z čeľade Delphinidae,“ povedal šéf celého projektu Robin Baird pre britský The Independent.

Zavádzajúci názov

Americké médiá už novému živočíšnemu druhu vymysleli meno velfín (z angl. wholphin) na základe toho, že ide o hybrid veľryby (whale) a delfína (dolphin). 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie