Tóth trpel ako nikdy v živote. Iní by to už dávno vzdali, hovorí odborník

Foto – AP

Už teraz som vo svojej kariére polhodinu nad plánom, vravel v cieli Tóth. Nepravdivé obvinenia z dopingu ho motivovali a dnes rozmýšľa aj nad olympiádou 2020 v Tokiu. Štartoval by na nej ako 37-ročný.

Voda na občerstvovačkách bola horúca, špongie úplne suché. Hľadali sme každý kúsok tieňa, bol to boj o život, hovorí Matej Tóth o majstrovstvách Európy v Berlíne, na ktorých získal v utorok v chôdzi na 50 kilometrov striebro.

Ešte pred rokom sa pritom pripravoval na obhajobu voči nepravdivým obvineniam z dopingu a nad športovou kariérou neuvažoval.

Slovenský reprezentant bol v cieli úplne vyčerpaný, ťažko rozprával a aj polhodinu po príchode do cieľa sa musel opierať o zábrany, aby sa udržal na nohách.

Vladimír Gubrický zo Slovenského atletického zväzu hovorí, že väčšina chodcov by pri podobných okolnostiach preteky na tridsiatom kilometri vzdala.

Tóth v prvej reakcii uviedol, že podobné vyčerpanie ešte nikdy nezažil a boli momenty, keď už na medailu vôbec nemyslel. Ešte štyri kilometre pred cieľom na ňu strácal zo štvrtej pozície 17 sekúnd. Na druhú priečku sa posunul vďaka výbornému záveru.

„Bola to najťažšia päťdesiatka v živote. Podmienkami, pocitmi, tým, čo som tu nechal,“ vravel unavený v cieli.

Boj o život

Tóth hovorí, že v extrémnom teple sa preteky na 50 kilometrov zmenili na boj o život, na čom sa podpísali aj zlyhania organizátorov. Ale emócie, ktoré prežil po príchode do cieľa, prekonali aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.