Denník N

Minister spravodlivosti Gál: Únos je naša blamáž, predčasné voľby sú stále v hre

Gábor Gál nastúpil na post ministra spravodlivosti po Lucii Žitňanskej, ktorá už nechcela byť ministerkou v novej vláde Petra Pellegriniho. foto – tasr
Gábor Gál nastúpil na post ministra spravodlivosti po Lucii Žitňanskej, ktorá už nechcela byť ministerkou v novej vláde Petra Pellegriniho. foto – tasr

Ministerka Saková zatiaľ neurobila nič proti vyšetrovaniu, vraví minister spravodlivosti Gábor Gál. Pre budúcnosť koalície bude podľa neho dôležité, či sme sa na únose podieľali z nedbanlivosti alebo vedome.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) odpovedal po prijatí u prezidenta Andreja Kisku na otázky viacerých novinárov. Téma únosu je veľmi závažná, ale rovnako závažná je aj téma voľby ústavných sudcov, povedal.

Ako sa pozeráte na únos vietnamského občana?

Je to veľmi zlé. Privodili sme si veľkú blamáž, ale v prvom rade musíme vedieť, ako sa to stalo a kto za to nesie vinu, či z nedbanlivosti alebo úmyslu. Musíme vedieť, ako sa to stalo.

Podarí sa to objektívne vyšetriť, keďže naše orgány rok nemali pocit, že to majú riešiť?

Keď vznikla situácia, že to majú riešiť, tak k tomu aj naše orgány tak pristúpili. Zároveň na druhej strane, naše orgány s nemeckými vyšetrovateľmi spolupracovali.

Môže to byť objektívne vyšetrené, ak ministerka vnútra Denisa Saková vopred povie, že je to sci-fi?

Treba sa pýtať, na čo konkrétne povedala, že je to sci-fi.

Na opísané skutočnosti…

Sú tam skutočnosti, o ktorých jedna strana hovorí, že boli tak a druhá inak. Je to tvrdenie proti tvrdeniu. Pre nás bude dôležité, aby sa to vyšetrilo, nech máme objektívne informácie o tom, ako sa to stalo. Potom môžeme pristúpiť k tomu, aby zodpovední niesli aj svoju časť viny.

Predseda Mosta-Híd hovoril aj o možnom vystúpení strany z koalície, ak sa to potvrdí. Sú predčasné voľby stále v hre?

Všetko je stále v hre.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie