Denník N

Nezávislý vietnamský novinár: O únose tu zakázali písať, príbeh o Kaliňákovi však už preložili do vietnamčiny

Ministerka vnútra Denisa Saková bola v stredu na titulke portálu Thaibao.de, ktorý je určený vietnamskej komunite v Nemecku a Európe. reprofoto a koláž - N
Ministerka vnútra Denisa Saková bola v stredu na titulke portálu Thaibao.de, ktorý je určený vietnamskej komunite v Nemecku a Európe. reprofoto a koláž – N

Nie je veľa krajín, ani z bývalého socialistického bloku, ktoré by pomohli Vietnamu s únosom, vraví Pham Chi Dung, novinár, ktorý spolupracuje aj s BBC či Rádiom Slobodná Európa.

„Bol som prekvapený, keď som sa dozvedel o tom, že Slovensko sa podieľalo na Thanhovom únose,“ hovorí nezávislý vietnamský novinár Pham Chi Dung, ktorý prípad pozorne sleduje a pôvodne si iba myslel, že Vietnamci zneužili slovenskú pohostinnosť. Sám novinár má skúsenosť s brutalitou vietnamskej tajnej služby a polície, roky ho sledujú a raz ho na výsluch odvliekli zo škôlky jeho syna.

Písalo sa vo vietnamských médiách niečo o tom, že Slovensko sa podľa svedkov a nemeckých vyšetrovateľov podieľalo na únose Trinh Xuan Thanha z Nemecka?

Vo vyše 800 štátnych médiách nie je vôbec žiadna zmienka o únose Thanha a podozreniach, že slovenská vláda podporila vietnamské ministerstvo polície pri prevoze Thanha zo Slovenska do Moskvy. Pokiaľ viem, komunistická strana Vietnamu nariadila Ústrednému oddeleniu propagandy zákaz štátnym médiám uverejniť akékoľvek informácie o únose. Publikovali však dve správy, že Thanha odsúdili na dva doživotné tresty.

A čo iné ako štátne médiá?

Pcham Chi Dung žije vo vietnamskom Saigone. Zdroj – Facebook/Pcham Chi Dung

Ojedinelé správy o slovenskom podiele na únose Thanha pochádzajú iba z nemeckých médií ako TAZ, Frankfurter Allgemeine Zeitung alebo zo slovenského Denníka N, ktorého článok preložil portál Thoibao.de. Vietnamci v Nemecku a niektoré medzinárodné rozhlasové stanice ako Hlas Ameriky, BBC, Rádio Slobodná Európa niečo uverejnili na sociálnych sieťach vo Vietname, vrátane stránky Vietnamthoibao.org, čo je portál Asociácie nezávislých novinárov Vietnamu. Tieto správy tu kolujú od mája tohto roku.

Čo podľa vás znamená, ak Slovensko pomohlo Vietnamu pri únose? Myslíte si, že by to spravila aj iná európska krajina?

Bol som skutočne prekvapený a sklamaný, keď som sa dozvedel, že bývalý slovenský minister vnútra Robert Kaliňák bol zapojený do únosu (svedkovia povedali Denníku N, že Slovensko a Kaliňák pomohli vládnym špeciálom a nasadením ochranky, presná úloha Kaliňáka ešte nie je jasná, pozn. red.). Predtým som niečomu takému neveril. Myslel som si, že vietnamskí predstavitelia iba zneužili vašu pohostinnosť, keďže Slovensko má dlhší čas pluralitný a demokratický režim.

Lepšie by zapojenie Kaliňáka a vo všeobecnosti slovenskej vlády mohlo vysvetľovať to, že Slovensko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Únos Vietnamca

Teraz najčítanejšie