Denník N

Robert Fico sa rozhodol zmeniť Smer na extrémistickú stranu

Slovensko má stále relatívne veľkú šancu uchrániť liberálnu demokraciu, ale podmienkou je porážka Fica a jeho predstavy o budúcnosti.

Trvajme na tom, aby sme sa o podiele slovenskej vlády na únose Vietnamca dozvedeli pravdu. Ale mali by sme počítať s tým, že súboj o túto pravdu prerastie do veľkého zápasu o liberálnu demokraciu, ktorý môžeme aj prehrať. Predseda Smeru Robert Fico dal v posledných dňoch jasne najavo, že sa na tento zápas pripravuje s úmyslom ju zrušiť.

Dôvod je jednoduchý: pravda o únose Vietnamca, ktorý vyšetruje nemecká polícia, priamo ohrozuje Roberta Kaliňáka a nepriamo aj Fica. Ich jedinou obranou je túto pravdu prevalcovať mocou, pri ktorej sa však musia udržať. To sa im vo fungujúcej demokracii nepodarí, lebo v nej by museli z politiky odísť, Kaliňák možno aj do väzenia.

Robert Fico poskytol rozhovor mesačníku Extra Plus (to je menej úspešná verzia časopisu Zem a Vek), ktorý si Smer vyvesil na svoju webovú stránku a predseda strany v ňom opísal svoju predstavu, akému Slovensku chce vládnuť.

Nepatria doň

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Teraz najčítanejšie