Denník N

Prezident kritizuje Gála za pripravovaný výber ústavných sudcov. Je to premárnená príležitosť

Gábor Gál u prezidenta Kisku, ktorý s novým zákonom nie je spokojný. foto - TASR
Gábor Gál u prezidenta Kisku, ktorý s novým zákonom nie je spokojný. foto – TASR

Návrh zákona, ktorým chce koalícia meniť výber sudcov, je podľa prezidenta Andreja Kisku podpriemerný, varuje, že môže dopadnúť ešte horšie. Minister spravodlivosti Gábor Gál to zatiaľ tak čierno nevidí.

Zdá sa, že súčasná vládna väčšina premárni šancu na to, aby na Ústavný súd od februára prišli tí najlepší sudcovia. To, čo dlhodobo naznačujú odborníci, teraz pomenoval aj prezident Andrej Kiska.

V stredu si pozval na stretnutie ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby sa ho pýtal, či to s predloženým návrhom zákona k voľbe ústavných sudcov myslí naozaj vážne.

Návrh, ktorý by mal priniesť zmenu výberu kandidátov na ústavných sudcov, už prešiel pripomienkovaním. Minister Gál mal v pláne do konca leta ho predložiť vláde, aby ho na jeseň schválil parlament.

Do februára by tak koalícia stihla vyberať kandidátov na budúcich ústavných sudcov už po novom. Vtedy sa totiž vymení na Ústavnom súde deväť z trinástich sudcov, na dvanásť rokov tu teda budeme mať úplne nový súd.

Kiska: Je to podpriemerný návrh

„V lepšom prípade to vyzerá na podpriemerný návrh, v horšom na návrh, ktorý môže kvalitu výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu ešte zhoršiť,“ skonštatoval prezident po stretnutí s Gálom.

„Nie je dôvod vecný a ani politický, aby sme sa uspokojili s podpriemerným riešením, ktoré skutočnú zmenu k lepšiemu neprinesie a nie je dôvod, aby sa nový spôsob voľby netýkal už najbližšieho obsadzovania súdu,“ dodal Kiska.

Pre prezidenta je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie