Denník N

Lipšic: Dôvod na vyšetrovanie bol už dávno, nerozumiem, prečo nezačali stíhanie vo veci

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Daniel Lipšic, bývalý minister vnútra a spravodlivosti a právnik, ktorý zastupuje rodinu Jána Kuciaka, hovorí, že so situáciou, aká sa udiala počas expresnej návštevy vietnamskej delegácie na Slovensku, sa ešte nestretol. Nikto ho ako ministra nežiadal o špeciál a ani sa neobjednal na také rýchle rokovanie.

Stalo sa vám ako ministrovi niekedy, že vás zahraničná delegácia požiadala o zapožičanie vládneho špeciálu?

To sa mi nikdy nestalo. Vládny špeciál sme mimoriadne používali pri výnimočných situáciách, napríklad pri humanitárnych letoch, extradícii, na prevoz zosnulých na Slovensko. Nikdy sme ho nepoužili na žiadosť zahraničnej delegácie a bral by som takúto žiadosť ako veľmi zvláštnu.

Vyhoveli by ste jej?

Záviselo by to od okolností a od toho, či bola dohodnutá úhrada. Pamätám si situáciu, keď ma požiadala o použitie špeciálu predsedníčka Ústavného súdu na presun z Košíc do Bratislavy alebo naspäť, keď letela delegácia slovenského a ruského ústavného súdu. Bolo to fakturované Ústavnému súdu a aj tu znie otázka, kto let Vietnamcov z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy zaplatil. To absolútne nie je štandardná situácia.

Stalo sa vám ako ministrovi, že by sa zvolalo rokovanie delegácie deň alebo dva dni pred jeho uskutočnením?

Nikdy, ani na ministerstve spravodlivosti, kde som bol štyri roky, ani na ministerstve vnútra, kde som bol dva roky. Najmä zahraničné rokovania bývajú pripravované nie že týždne, ale mesiace dopredu. Nestalo sa mi, že by prišiel niekto na takéto urýchlené rokovanie, najmä z destinácie, ktorá je pomerne exotická. Nepamätám sa na žiadnu relevantnú spoluprácu s Vietnamom.

Boli ste niekedy vo Vietname?

Nikdy a nikdy som nemal ani žiaden kontakt s predstaviteľmi tohto štátu, neriešili sme žiaden konkrétny prípad alebo problém a vôbec mi nie je jasné, z akého dôvodu sa na ministerstve vnútra udržiavali takéto nadštandardné vzťahy s predstaviteľmi Vietnamu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Únos Vietnamca

Teraz najčítanejšie