Denník N

Architektka Zuzana Aufrichtová kandiduje za starostku Starého Mesta: Centru by pomohla aplikácia o kriminalite

Kandidátka na starostku bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Foto – Vladimír Šimíček
Kandidátka na starostku bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Foto – Vladimír Šimíček

Pred voľbami prinášame rozhovory s kandidátmi na primátora Bratislavy a aj na starostov mestských častí. Kandidátka na starostku bratislavského Starého Mesta za pravicovú koalíciu OKS, SaS, OĽaNO, Sme rodina, Nova, Zmena zdola hovorí aj o utajenom audite parkovacej politiky Bratislavy a rozpráva tiež:

  • o šikane a problematických verejných obstarávaniach na bratislavskom magistráte,
  • či má na súčasného primátora ťažké srdce,
  • aká je jej odpoveď na otvorený list Dany Kleinert o odstúpení slabšej kandidátky,
  • či sa v Starom Meste cíti bezpečne,
  • ako dianie po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ovplyvní komunálne voľby.

Ako sa vám dnes v Bratislave parkuje?

Parkovanie v Bratislave je vo veľmi zlom stave, zažívajú to všetci Bratislavčania denne. Je alarmujúce, že za posledných osem rokov sa dvom vedeniam magistrátu nepodarilo presadiť parkovaciu politiku alebo ponúknuť takú možnosť, ktorá by Bratislavčanov uistila o tom, že výnosy z parkovania sa využijú transparentne.

Pýtam sa preto, lebo ešte pred dvomi rokmi ste upozornili na chyby v návrhu parkovacej politiky. Potom ste mali spory s vedením magistrátu – prečo?

Bola som v internom tíme magistrátu, ktorý pripravoval parkovaciu politiku – podmienky systému či ako bude parkovanie zavádzané do jednotlivých mestských častí mesta. Spolupracovala som na príprave nového všeobecne záväzného právneho nariadenia a aj na podkladoch k obstaraniu systému. Spracovanie podmienok systému mala zabezpečiť súkromná firma (Deloitte, audit stál mesto 100-tisíc eur – pozn. red.), ktorá odovzdala materiál s chybami. Pre Bratislavčanov znamenali riziko. Parkovacia politika bola utajená, dokument mal slúžiť výhradne na potreby magistrátu, teda primátorovi a vedeniu mesta. Všetci ostatní dodnes nemajú umožnené nahliadnuť do tohto dokumentu, poslanci mesta jedine s podpisom mlčanlivosti, čo je neprípustné, keďže bol hradený z verejných zdrojov.

Je bežné, že sú takéto dokumenty v utajenom režime?

Bola to bežná prax, kým som na ňu neupozornila. Či už išlo o míňanie peňazí na audity, alebo na právne poradenstvo. Som na seba hrdá, že po mojom upozornení sa podarilo tieto praktiky zamedziť. Nie je dôvod utajovať materiály, ktoré sú na verejné účely a za verejné prostriedky. V samospráve určite nie.

Na aké chyby ste upozornili?

Najväčšou chybou bolo to utajenie. Odborná chyba bola v tom, že návrh parkovacej politiky podcenil výkon mestskej polície a kontrolu zle parkujúcich. Podcenené boli ľudské zdroje, technické zabezpečenie. Návrh nepočítal s kapacitami, ktoré budú nutné na zavedenie parkovacej politiky pre celé mesto.

Ako sa mesto postavilo k nedostatkom, na ktoré ste upozornili?

Chyby opravili, ale človek by čakal, že keď si objedná službu a upozorní na chyby, tak má právo nárokovať si sankcie alebo že si firma chyby prizná. Namiesto toho spoločnosti Deloitte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Bratislava

Komunálne voľby 2018

Teraz najčítanejšie