Denník N

Zem ako skleník. Hranica, za ktorou sa planéta bude otepľovať sama, môže byť blízko, tvrdia vedci

Americká Kalifornia momentálne zažíva najhoršie požiare vo svojich dejinách. Foto – TASR/AP
Americká Kalifornia momentálne zažíva najhoršie požiare vo svojich dejinách. Foto – TASR/AP

Za istou hranicou budú k otepľovaniu prispievať spätné javy ako topenie permafrostu či zmeny prúdov.

Vedci na to používajú termín Hothouse Earth (skleník Zem). Ide o jeden z najhorších scenárov, pri ktorom by teplota planéty bola najmenej o štyri stupne vyššia ako pred priemyselnou revolúciou (teraz je to jeden stupeň).

Išlo by o najvyššiu teplotu na planéte za posledných 1,2 milióna rokov. Minulosť ukazuje, že v takom prípade by sa hladina morí mohla zvýšiť o desať až 60 metrov.

Takýto scenár by mohol nastať aj v prípade, ak by ľudia už prestali vypúšťať do atmosféry skleníkové plyny. Na planéte môžu nastať procesy, ktoré spôsobia, že sa Zem začne otepľovať sama.

Tieto procesy sú rôzne. Jedným z nich môže byť roztopenie permafrostu, teda trvalo zamrznutej pôdy na severe, ktoré do ovzdušia vypustí silný skleníkový plyn metán. Ďalším je roztopenie ľadovcov v Grónsku, Antarktíde, zmena v cirkulácii prúdov či zníženie absorbovania oxidu uhličitého pôdou či oceánom.

Otázka je, kde je tá hranica, ktorá spôsobí takéto javy. Odpoveď na túto otázku sa snažila dať medzinárodná skupina klimatológov v štúdii, ktorú v pondelok uverejnili v magazíne PNAS.

Paríž to možno nezastaví

Vedci priznávajú, že nevedia, kde leží uvedená hranica. Ale varujú, že riziko môže byť významné už pri oteplení

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie