Sagana čakajú majstrovstvá Európy. Ak v nedeľu zvíťazí, bude môcť nosiť zaujímavý dres

Peter Sagan oslavuje titul majstra sveta 2015. Foto – AP

Na mierne zvlnenej trati v Glasgowe patrí medzi najväčších favoritov.

Peter Sagan sa po prvý raz od úspešnej Tour de France predstaví na oficiálnych pretekoch a hneď budú preňho veľmi dôležité. Na majstrovstvách Európy má v nedeľu od 11.30 veľkú šancu na úspešný výsledok, keďže profilovo by mu mala trať vyhovovať.

Majstrovstvá Európy boli dlho záležitosťou juniorov a pretekárov do 23 rokov (majstrom bol aj Erik Baška), ale od roku 2016 na nich jazdia aj profesionáli. Sagan sa vo francúzskom Plumelecu stal vôbec prvým profesionálnym majstrom Európy, vlani titul v dánskom Herningu neobhajoval a zvíťazil Nór Alexander Kristoff.

Tohtoročné majstrovstvá sa konajú v Glasgowe a mali by byť vrcholom spoločného projektu Glasgowa a Berlína, ktoré v rovnakom čase organizujú kontinentálne šampionáty v rôznych športoch s cieľom zvýšiť sledovanosť a povedomie o týchto športoch.

Ako Európska únia

Majstrovstvá Európy sa konajú pod hlavičkou Európskej cyklistickej únie, ktorá spadá pod svetovú (UCI). Víťaz pretekov získa veľmi zaujímavý dres, ktorý trochu pripomína symboly Európskej únie – základ je biely a dres zdobia modré pruhy so zlatými hviezdami.

Peter Sagan po svojom víťazstve v roku 2016 tento dres získal, ale obliekol si ho iba na pódiu po pretekoch. V tomto roku už bol po prvý raz úradujúcim majstrom sveta, a preto na následnej Eneco Tour pretekal v dúhovom drese. V Dauha potom prvýkrát obhájil svetový titul a aj v ďalšom roku prednostne nosil dúhový dres.

Sagan jediný raz v drese majstra Európy:

Zisk štvrtého titulu majstra sveta bude tento rok pre Sagana nesmierne náročný a možno až nereálny, keďže trať bude vyhovovať úplne inému typu pretekárov. Cyklisti v rakúskom Innsbrucku prekonajú viac než 5-tisíc výškových metrov a určité úseky dosiahnu sklon 25 percent.

„V jeho silách by mohlo byť umiestnenie okolo 20. miesta. Ak by sa s tým on osobne uspokojil, nebude to vnímané ako prehra a mal by to skúsiť. Z môjho pohľadu by sa to hodnotilo ako veľký úspech – trojnásobný majster sveta skončil na ťažkej trati opäť v širšej špičke,“ odhadoval pre Denník N športový diagnostik Juraj Karas.

Majstrovstvá Európy však Saganovi dávajú veľkú príležitosť zabojovať o špeciálny dres, ktorý by mohol nosiť ďalší rok. Trať by mu profilovo mala vyhovovať a konkurencia preňho nie je nezdolateľná, práve naopak, patrí k najväčším favoritom.