Denník N

Opozícia po utajenom výbore: Naše podozrenie je silnejšie, ministerstvo vnútra a polícia pri únose zavádzali

Robert Kaliňák v parlamente pri rokovaní o únose. Foto – TASR
Robert Kaliňák v parlamente pri rokovaní o únose. Foto – TASR

Ministerstvo vnútra zavádzalo médiá aj verejnosť, tvrdia poslanci po rokovaní branno-bezpečnostného výboru. Kaliňák trvá na tom, že ide o výmysly, nanajvýš bol vraj len naivný, keď veril Vietnamcom.

„Ak som bol naivný, prosím, ale nepredpokladal som to. Ani dnes mi nejde do hlavy, aby váš partner z inej krajiny osobne prišiel, aby si niekoho zobral, to je vec, ktorá sa mi ťažko verí, to je veľmi komplikované.“

Bývalý minister vnútra a poslanec Smeru Robert Kaliňák vo štvrtok na výbore pre obranu a bezpečnosť vysvetľoval poslancom, že s únosom vietnamského občana Trinh Xuan Thanha nemal nič spoločné.

Kaliňák dosiahol utajené rokovanie

Kaliňák dosiahol, že výbor bol utajený, hoci najprv ministerka vnútra Denisa Saková aj poslanci koalície súhlasili s tým, že neverejná bude iba jeho prvá časť. Po odchode novinárov však Kaliňák požiadal o hlasovanie a poslanci koalície, vrátane Mosta-Híd, mu to schválili.

Na výbore bol exminister nervózny, podľa informácií od poslancov o sebe hovoril ako o politickej mŕtvole, ktorá nerozumie tomu, prečo sa naňho zase útočí.

Kaliňák po výbore odmietal akúkoľvek svoju vedomú účasť na únose, opozícia zase povedala, že jej podozrenia sú ešte silnejšie.

Robert Kaliňák na rokovaní výboru s Denisou Sakovou a policajným prezidentom Milanom Lučanským. Foto – TASR

Páchateľ by sa nesprával inak

„Ak by bol pán Kaliňák páchateľom, tak by sa na tomto výbore nesprával inak. Pravdepodobnosť, že pán Kaliňák je do toho namočený, sa teraz u mňa snúbi s istotou,“ povedal Ľubomír Galko z SaS.

„Pán Kaliňák sa do toho veľmi vložil, snažil sa nás citovo vydierať, tlačil na nás, aby sme sa nevyjadrovali k šéfovi protokolu, pánovi Radovanovi Čulákovi, pritom to je kľúčový svedok – nech sa postaví pred médiá a povie svoju verziu,“ hovoril Galko.

„Dnes je už zrejmé, že policajný zbor a ministerstvo vnútra v minulosti zavádzali poslancov Národnej rady a verejnosť, pretože formulovali svoje výstupy tak, aby verejnosť ani poslanci nechápali, čo sa v skutočnosti dialo,“ hovoril o výbore poslanec Miroslav Beblavý (Spolu).

Čo nesedí na verzii Kaliňáka a Sakovej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie