Denník N

DJ R3hab hovorí, že mu pomohol vplyv viacerých kultúr: Moje piesne znejú inak, mám severoafrické korene a vyrastal som v Holandsku

R3hab. Foto - Instagram (@r3hab)
R3hab. Foto – Instagram (@r3hab)

R3hab patrí k najlepším DJ-om na svete, objavuje sa na veľkých festivaloch v Európe, Ázii či USA vrátane Tomorrowlandu. Pred vystúpením v Bratislave v rozhovore pre Denník N rozprával o sláve, elektronickej hudbe či novom albume.

S kariérou DJ-a či producenta elektronickej tanečnej hudby (EDM) začal až ako 21-ročný, ale rýchlo sa presadil vo svetovej špičke. Fadil El Ghoul, rodák z holandskej Bredy s marockými koreňmi, známy pod umeleckým menom R3hab, bol v polovici júna na Zlatých pieskoch ako headliner akcie s názvom Ibiza Summer Street Party, hoci ešte noc predtým vystupoval vo Švédsku.

Priznáva, že rýchly život počas leta, keď sa zúčastňuje množstva festivalov ešte popri svojom turné, ho niekedy unavuje. V karavane pri pódiu približne štvrťhodinu pred koncertom hovorí: „Áno, niekedy je toho naozaj veľa, tak ako aj dnes. Mal som vystúpenie vo Švédsku, potom som pricestoval sem, trochu som sa vyspal, ale teraz som už zase nadšený. Niekedy sa cítim unavene, ale keď už sa dostanem na pódium, opäť som zaneprázdnený, vidím veľa ľudí a to mi dodá aj energiu.“

R3habov úspech prišiel veľmi rýchlo. V roku 2012 sa so singlom s názvom Revolution (na ktorom s ním spolupracovali aj Nervo a Ummet Ozcan) umiestnil v britskej Top 40 a v auguste 2014 vydal svoj zrejme najznámejší hit How We Party, ktorý má dnes na YouTube viac ako 132 miliónov pozretí. Na Facebooku ho sleduje okolo sedem miliónov ľudí.

Prestížny časopis DJ Mag ho minulý rok v rebríčku najlepších DJ-ov planéty umiestnil na osemnástu priečku hneď za Calvinom Harrisom, Skrillexom či Alanom Walkerom. Hovorí, že vždy sa chcel dostať na špičku: „Veril som v to a sníval som o tom. Iba som musel na sebe pracovať a aj sa mi to podarilo.“

Populárny v Ázii

Momentálne je na turné v juhovýchodnej Ázii v krajinách ako Malajzia či Srí Lanka. R3hab má v tomto regióne množstvo fanúšikov: najmä v Číne, kde podľa Forbes dostáva za jeden koncert honorár okolo 100-tisíc dolárov (jeho príjem za rok 2016 odhadli na 5 miliónov dolárov). Nechodí iba do Šanghaja a Pekingu, ale aj do rôznych regionálnych miest, kde sa zvyčajne zahraniční hudobníci neobjavujú.

„Každá kultúra je odlišná a v Číne to naozaj milujem. Pravidelne tam robím turné už od roku 2012. Chodil som tam pred všetkými ostatnými. Páčila sa mi ázijská kultúra, Čína. Na vystúpenia mi tam vždy príde veľa fanúšikov a to ma teší,“ vysvetľuje.

Pred koncertom v Šanghaji cestoval do hotela, keď mu zavolali z recepcie, aby nešiel hlavným vchodom, lebo celú ulicu zablokovali fanúšikovia, a keby vystúpil z auta, „nastalo by šialenstvo“.

R3habova popularita stúpa spolu s obľúbenosťou celého žánru EDM. „Je tu nová generácia detí. Majú radi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie