Denník N

Traja nórski bratia, ktorých trénuje ich otec, bežali naraz finále ME v atletike. Najmladší zvíťazil

Foto - AP
Foto – AP

Prvé významné úspechy dosiahol najstarší Henrik, no Filip, prostredný z bratov, ho už prekonal. Najmladší Jakob má len 17 a označujú ho za najväčší talent svetového behu. V piatok sa stal najmladším víťazom ME.

Na atletických majstrovstvách Európy sa mohlo stať, že všetky medaily vo finálovom behu na 1500 metrov získajú traja bratia z Nórska. Henrik, Filip a Jakob Ingebrigtsenovci sa kvalifikovali do 13-členného finále a potešili ďalších štyroch súrodencov aj otca Gjerta, ktorý je ich trénerom.

Finále napokon ovládol len 17-ročný Jakob, ktorý bol už na štarte historicky najmladším finalistom 1500-vky a v cieli sa stal najmladším víťazom na ME.

Najmladší z úspešnej rodiny bežal vo finále odvážne a posledné dve kolá udával tempo. V závere ho súperi dobiehali, no Jakob napokon o štyri stotiny obhájil prvú pozíciu. V cieli chvíľu nevedel, že zvíťazil, avšak po oznámení oficiálnych výsledkov nasledovala veľká radosť spolu s bratmi. Henrik skončil štvrtý, Filip záver vypustil, keďže videl, že medailu nezíska, a skončil na 12. mieste. 

Ingebrigtsenovci pritom pochádzajú zo skromných pomerov a ich rodičov predtým živil rybolov a farmárčenie. Otec Gjert nikdy nebehal, no keď videl, aký majú jeho synovia talent, zhromaždil všetky dostupné vedomosti a začal ich atleticky pripravovať.

Rodičov živil rybolov a chov zvierat

Deväťčlenná rodina Ingebrigtsenovcov pochádza z mesta Sandnes na juhozápade Nórska, a hoci by sa mohlo zdať, že šport má v génoch, nie je to úplne tak.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie