Denník N

Krížová výprava proti plastovým taškám pokračuje, zakáže ich Nový Zéland, v Keni už po uliciach nelietajú

Na Novom Zélande minie jeden človek 154 plastových tašiek. Foto - tasr/ap
Na Novom Zélande minie jeden človek 154 plastových tašiek. Foto – tasr/ap

Najaktívnejšie zakazujú plastové tašky štáty v Afrike.

Bol to jeden z tých vynálezov, ku ktorým došlo náhodou. V anglickej chemičke v roku 1933 pri jednom experimente vznikla nečakane biela voskovitá hmota. Zopakovali tak objav polyetylénu nemeckého chemika ešte z 19. storočia, na ktorý sa dávno zabudlo.

Briti však už pre materiál našli využitie a po vojne sa z neho začali vyrábať rôzne výrobky vrátane plastových tašiek.

V obchodoch na Západe sa začali presadzovať v 70. rokoch, kedy nahrádzali papierové tašky. V porovnaní s nimi mali mnohé výhody – ťažšie sa roztrhli či nepremokli. Na Slovensku sa prvýkrát objavili v 60. rokoch a na ich obaloch boli socialistické heslá.

A podobne ako v niektorých iných prípadoch (ako napríklad vynález freónov, či pridávanie olova do benzínu) aj tento zlepšovák priniesol planéte asi viac škody ako úžitku. Jedna jednorazová plastová taška sa bežne vyrobí za jednu sekundu, používa sa 20 minút, no v prírode sa rozkladá celé stáročia.

Plastové tašky veľkou mierou prispievajú k zamoreniu plastmi v prírode, niektorí problém už začínajú porovnávať s klimatickými zmenami.

Aj Nový Zéland

Čoraz viac krajín preto pristupuje k obmedzovaniu alebo až k zákazu populárnych igelitiek. V piatok tento krok oznámil Nový Zéland. Premiérka Jacinda Ardernová povedala, že by chcela do pol roka zaviesť úplný zákaz plastových nákupných tašiek v krajine. Neuposlúchnutie by trestala pokutou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie