Denník N

Ak koalíciu nepoložila vražda novinára a mafiánsky štát, únos Vietnamca ju nerozhodí

Koaliční lídri. Foto N – Tomáš Benedikovič
Koaliční lídri. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nie je to taký brutálny čin ako vražda a nedotýka sa nás tak, ako keď pre rozkrádanie chýbajú peniaze školám a nemocniciam.

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Slovensko šokovala. Potom si veľká časť verejnosti uvedomila, že vražda je „len“ špičkou ľadovca. Je vyvrcholením dlhoročného procesu, počas ktorého sa Slovensko premenilo na mafiánsky štát pod vládou kleptokracie, ktorá si našu krajinu privatizovala. A keďže sa jej zároveň podarilo znefunkčniť políciu a súdy, je (na základe svojich doterajších skúseností celkom právom) presvedčená o vlastnej nedotknuteľnosti.

Únos Vietnamca s pomocou slovenského ministerstva vnútra nie je dvojnásobnou vraždou, patrí však do rovnakej série. V lepšom prípade ide o zlyhanie našich úradov, v horšom a oveľa pravdepodobnejšom to bolo ich zneužitie na súkromné ciele a pohŕdanie akýmikoľvek pravidlami slušnosti, demokracie a medzinárodného práva. Nie je to dvojnásobná vražda, pre právny štát na Slovensku je to však prinajmenšom rovnako vážna rana ako rozkrádanie eurofondov.

Z hľadiska koalície je však oveľa dôležitejšie, že únos Vietnamca je na rozdiel od vraždy a rozkrádania pod hranicou vnímavosti drvivej väčšiny voličov na Slovensku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Most-Híd

Smer

SNS

Únos Vietnamca

Teraz najčítanejšie