Denník N

Čižnár požiada o zbavenie mlčanlivosti 44 ľudí, nemecký generálny prokurátor je vraj spokojný

Jaromír Čižnár. Foto N – Tomáš Benedikovič
Jaromír Čižnár. Foto N – Tomáš Benedikovič

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa v piatok v Nemecku stretol s tamojším generálnym prokurátorom Petrom Frankom.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár odmieta, že by prokuratúra v minulosti zabránila Nemecku vypočuť šéfa protokolu ministerstva vnútra, ktorý je kľúčovým svedkom v kauze únosu vietnamského občana do Hanoja. Podľa Čižnára Nemci o vypočutie Radovana Čuláka nikdy nežiadali.

Čižnár povedal, že mu to potvrdil samotný nemecký generálny prokurátor Peter Frank, s ktorým sa stretol v piatok. Frank vraj Čižnárovi povedal, že právne pomoci Nemcov boli vybavené vysoko profesionálne a v plnom rozsahu.

Nemci podľa Čižnára nechcú ani zriadiť spoločný vyšetrovací tím. „Nemecká strana, aj keby boli splnené podmienky, akože teraz nie sú, nemá záujem vytvoriť spoločný vyšetrovací tím, ani teraz, ani v blízkej budúcnosti. Oni si vyšetrujú trestný čin, ktorý bol spáchaný na ich území a mali snahu mapovať pohyb uneseného Vietnamca v schengenskom priestore,“ povedal Čižnár. 

Frank podľa Čižnára ani nevedel o správe nemeckých vyšetrovateľov, ktorá hovorí, že Nemci už nepochybujú o tom, že Trinh Xuan Thanh bol zo Schengenu unesený slovenským vládnym špeciálom. No nepoprel ju a zistí, či taká správa existuje. 

S Nemcami budú slovenskí vyšetrovatelia spolupracovať na pôde Eurojustu. Čižnár povedal, že dohromady budú žiadať o zbavenie mlčanlivosti 44 ľudí, ministerka vnútra Denisa Saková pôvodne vyhlásila, že zbaví mlčanlivosti 14 príslušníkov. Teraz vyhlásila, že je pripravená zbaviť mlčanlivosti všetkých, o ktorých orgány činné v trestnom konaní požiadajú.

Námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky povedal, že prokuratúre prvú žiadosť o právnu pomoc doručili 30. októbra 2017. Čižnár neprehodnotil svoje slová, že vyšetrovanie na Slovensku sa malo začať už dávno. Tvrdí, že prokuratúra nijako nepochybila. „Neprehodnotil, pokiaľ ide o prokuratúru. Ja som doteraz nevidel výstupy z toho stretnutia, som z toho smutný, ale ja som to nezavinil,“ povedal.

Príslušníci NAKA sa už v marci na stretnutí s nemeckými vyšetrovateľmi v Prahe dozvedeli podrobnosti o únose a fakt, že auto s únoscom skončilo pred hotelom Bôrik. Ani vtedy polícia nezačala konať.

„Ďalší európsky vyšetrovací príkaz budeme realizovať už v septembri. Robíme to v takom rozsahu, aby nakoniec nikto nemohol povedať, že sa neurobilo všetko, čo sa urobiť malo,“ povedal Čižnár. „Snažíme sa skompletizovať všetky informácie, ktorými disponuje SIS, pán riaditeľ si prevzal žiadosť vo štvrtok, požiadal o súčinnosť vojenské spravodajstvo aj ministerstvo zahraničných vecí.“

Generálny prokurátor volal v piatok aj riaditeľovi tajnej služby Antonovi Šafárikovi, ktorý vyhlásil, že o únose vedel niekoľko dní po jeho realizácii. Čižnár sa Šafárika pýtal, či prokuratúre poskytol nejaké informácie a odpoveď bola, že nie.

„Aj keby som názor mal, je predčasné ho hovoriť,“ povedal Čižnár o podozreniach, ktoré zverejnil Denník N. 

Únos Vietnamca

Teraz najčítanejšie